Gmina Ziębice

0

Gmina Ziębice - gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickm.

Warto zobaczyć

Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Henrykowie – pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela położony w Henrykowie na Dolnym Śląsku, w gminie Ziębice.
Bazylika św. Jerzego Męczennika i Sanktuarium Męki Pańskiej – kościół parafialny w Ziębicach.
Ratusz w Ziębicach - ziębicki ratusz został wybudowany w latach 1897-1899 według projektu K. Muelhkego i E. Poetscha. Z dawnego ratusza zachowała się renesansowa wieża. Ratusz mieści się pośrodku rynku. Reprezentuje styl eklektyczny z przewagą detali neobarokowych.
Zamek w Witostowicach – zamek wodny wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku w Witostowicach.
Parafia św. Wawrzyńca w Osinie Wielkiej – znajduje się w dekanacie Ziębice w archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w XIII wieku. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. mgr Artur Ćwirta RM.
Parafia Świętej Jadwigi w Krzelkowie znajduje się w dekanacie ziębickim w archidiecezji wrocławskiej. Jej proboszczem jest ks. Wojciech Kubisiak TChr. Obsługiwana przez księży Chrystusowców. Erygowana w XVI wieku. Mieści się pod numerem 12.
Parafia św. Jana Ewangelisty w Niedźwiedniku – znajduje się w dekanacie Ziębice w archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w XIV wieku. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. mgr Adrian Wilhelm Horak RM.