Ząbkowice Śląskie

0

Ząbkowice Śląskie (niem. Frankenstein, cz. Frankenštejn) – miasto powiatowe w woj. dolnośląskim, położone nad rzeką Budzówką (dopływ Nysy Kłodzkiej).

Warto zobaczyć

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich – średniowieczna krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich, która jest jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Nazywana jest „śląską Pizą”.
Zamek w Ząbkowicach Śląskich – renesansowa budowla wzniesiona w latach 1522–1532 na miejscu gotyckiego zamku obronnego, obecnie w ruinie.
Ratusz w Ząbkowicach Śląskich – wniesiona w 1864 r. neogotycka budowla, ulokowana na rynku miejskim, w bloku zabudowy śródrynkowej. Obecnie jest siedzibą kilku instytucji miejskich.
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ząbkowicach Śląskich – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie dolnośląskim diecezji wrocławskiej. Msze św. celebrowane są w środy o godz. 17:00 i w niedziele o godzinie 11:00.
Ząbkowice Śląskie, Sadlno, Bolesława Chrobrego 7
Kościół świętej Jadwigi – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Ząbkowice Śląskie-Południe diecezji świdnickiej. Znajduje się na osiedlu Sadlno.
Kościół świętej Anny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Ząbkowice Ślaskie-Północ diecezji świdnickiej.
Cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Wrocław diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy Kłodzkiej.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego – rzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Anny w Ząbkowicach Śląskich.
Dwór opatów henrykowskich – jeden z rejestrowanych zabytków miasta Ząbkowice Śląskie w województwie dolnośląskim.