Paczków

0

Paczków (niem. Patschkau) – miasto w woj. opolskim, w powiecie nyskim, położone na Dolnym Sląsku, nad Nysą Kłodzką.

Warto zobaczyć

Ratusz w Paczkowie – masywna budowla mieści się pośrodku Rynku. Renesansowy z około 1550 roku, mimo zasadniczej przebudowy w latach 1822 w stylu późnoklasycystycznym i 1912 zachował dawną sylwetkę. Jego wysoka (45 metrów), zwieńczona hełmem wieża jest dobrym punktem widokowym.
Zalew Paczkowski (Jezioro Paczkowskie) – zbiornik retencyjny powstały w wyniku zalania spiętrzonymi wodami Nysy Kłodzkiej stawów będących wyrobiskami żwirowni, złożony z dwóch zbiorników, Kozielno i Topola, zlokalizowany jest na granicy województwa dolnośląskiego i województwa opolskiego.
Paczków, Kościelna 13
Parafia Świętego Jana Ewangelisty w Paczkowie jest rzymskokatolicką parafią dekanatu Paczków. Parafia została założona w XIII wieku. Jej obecnym proboszczem jest ks. Edward Henne. Kościół parafialny, obronny, zbudowany w 2 połowie XIV wieku, rozbudowany w XV i XVI wieku.
Paczków, Pocztowa 6
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie - mieści się w Paczkowie przy ulicy Pocztowej 6. Muzeum zostało utworzone w byłej gazowni w listopadzie 1991 roku i stanowi jedyny w Polsce obiekt, gdzie w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu miejskiego.
Paczków, Wojska Polskiego 23