Otmuchów

0

Otmuchów (hist. Odmuchów, Odmachów, niem. Ottmachau) – miasto w woj. opolskim, w powiecie nyskim, położone na Dolnym Śląsku, nad Nysą Kłodzką.

Warto zobaczyć

Zamek w Otmuchowie – budowla wzniesiona w średniowieczu, rozbudowana latach 1585–1596 w stylu renesansowym, przebudowana w XVII w. w stylu barokowym, rezydencja biskupów wrocławskich do 1810.
Ratusz w Otmuchowie – został wybudowany w roku 1538, a wieżę dostawiono w 1604 roku. W czasach późniejszych był kilkakrotnie przebudowywany, a w latach 1973 i 1976 remontowany i restaurowany. Obecnie budowla jest siedzibą władz miejskich Otmuchowa.
Jezioro Otmuchowskie (Zbiornik Otmuchów) – zbiornik zaporowy, zbiornik retencyjny wybudowany w latach 1928-33 (nosił wówczas nazwę Staubecken Ottmachau) na rzece Nysa Kłodzka, tuż powyżej miasta Otmuchów, tama ziemna.
Otmuchów, Plac Jana Pawła II 1
Parafia Świętego Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego w Otmuchowie – rzymskokatolicka parafia dekanatu Otmuchów. Parafia została założona w 1235. Należą do niej: miasto Otmuchów, a także Śliwice, Frydrychów, Nieradowice i Zwierzyniec. Jej obecnym proboszczem jest ks. Eugeniusz Magierowski.
Otmuchów, Henryka Sienkiewicza
Cmentarz żydowski w Otmuchowie – żydowska nekropolia położona w lesie na północ od Otmuchowa.