Gmina Głuchołazy

0

Gmina Głuchołazy - gmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie nyskm.

Warto zobaczyć

Park Krajobrazowy Góry Opawskie – park krajobrazowy położony w Górach Opawskich, w województwie opolskim, przy granicy z Czechami.
Rezerwat przyrody „Cicha Dolina” – rezerwat przyrody obejmujący środkową część doliny Bystrego Potoku w Górach Opawskich między Biskupią Kopą i Bukową Górą na zachodzie, a Zamkową Górą i Srebrną Kopą na wschodzie. Został utworzony 1 marca 1999. Leży na wysokości od 400 do 650 m n.p.m.
Rezerwat przyrody Las Bukowy – w gminie Głuchołazy, w powiecie nyskim, w województwie opolskim. Obejmuje stary drzewostan bukowy na północnych stokach Góry Chrobrego posiadający wysokie walory przyrodniczych i krajobrazowe. Został powołany w 1999 roku (Dz. Urz. Woj. Op., 1999, Nr 14, Poz. 38).
Rezerwat przyrody Nad Białką – w gminie Głuchołazy, w powiecie nyskim, w województwie opolskim. Został powołany w 1999 roku (Dz. Urz. Woj. Op., 1999, Nr 14, Poz. 40). Obejmuje przełom rzeki Białej Głuchołaskiej zawierający ślady po eksploatacji złota w XII i XIII wieku, oraz las świerkowo-bukowy.
Rezerwat przyrody Przyłęk – leśny rezerwat przyrody w gminie Nysa, w powiecie nyskim, w województwie opolskim.
Kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela. Wzmiankowany w 1302 r. Przebudowany na przełomie XV/XVI w., z tej świątyni zachowały się być może fragmenty murów przyziemia. Obecny wzniesiony w 1780 r., spalony w czasie działań wojennych w 1945 r.
Parafia Świętego Józefa Robotnika w Bodzanowie - rzymskokatolicka parafia dekanatu Gluchołazy diecezji opolskiej. Parafia została utworzona w 1932. Prowadzą ją księża misjonarze oblaci.