Gmina Głuchołazy - Przyroda

Rezerwat przyrody „Cicha Dolina” – rezerwat przyrody obejmujący środkową część doliny Bystrego Potoku w Górach Opawskich między Biskupią Kopą i Bukową Górą na zachodzie, a Zamkową Górą i Srebrną Kopą na wschodzie. Został utworzony 1 marca 1999. Leży na wysokości od 400 do 650 m n.p.m.
Rezerwat przyrody Las Bukowy – w gminie Głuchołazy, w powiecie nyskim, w województwie opolskim. Obejmuje stary drzewostan bukowy na północnych stokach Góry Chrobrego posiadający wysokie walory przyrodniczych i krajobrazowe. Został powołany w 1999 roku (Dz. Urz. Woj. Op., 1999, Nr 14, Poz. 38).
Rezerwat przyrody Przyłęk – leśny rezerwat przyrody w gminie Nysa, w powiecie nyskim, w województwie opolskim.
Rezerwat przyrody Nad Białką – w gminie Głuchołazy, w powiecie nyskim, w województwie opolskim. Został powołany w 1999 roku (Dz. Urz. Woj. Op., 1999, Nr 14, Poz. 40). Obejmuje przełom rzeki Białej Głuchołaskiej zawierający ślady po eksploatacji złota w XII i XIII wieku, oraz las świerkowo-bukowy.
Szyndzielowa Kopa – szczyt w Górach Opawskich o wysokości 533 m n.p.m. Nazwa szczytu pochodzi od szyndziołów, czyli drewnianych gontów. Wyraźne góruje nad leżącą o 200 m niżej Pokrzywną. Wiedzie przez nią czerwony szlak z Pokrzywnej na Biskupią Kopę. Przez wierzchołek przebiega Główny Szlak Sudecki.
Kalwaria (385 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w południowo-wschodniej części Przedgórza Sudeckiego, na Przedgórzu Paczkowskim.
Biskupia Kopa (czes. Biskupská kupa, niem. Bischofskoppe, 889 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskiej części Gór Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina) w Sudetach Wschodnich, a także najwyższe wzniesienie województwa opolskiego. Zbudowana z dewońskich fyllitów.
Olszak – szczyt w Górach Opawskich o wysokości 453 m n.p.m. nad przełomem Złotego Potoku. Na północno-zachodnim stoku znajduje się oczko wodne "Żabie Oczko" w zagłębieniu dawnego kamieniołomu. Na wschodnim stoku oczko wodne "Morskie Oczko", w zagłębieniu mniejszego kamieniołomu.
Góra Parkowa - masyw w Górach Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina), w Sudetach Wschodnich, w rejonie Głuchołaz. Bardziej jest znana pod nazwą Góra Chrobrego. Na szczycie góry, nad Wiszącymi Skałami, znajduje się zabytkowa kapliczka św. Anny z 1908 r.
Zamkowa Góra – góra o wysokości 571 m n.p.m. Trzeci co do wysokości szczyt Gór Opawskich.
Srebrna Kopa (cz. Velká Stříbna) – graniczny szczyt o wys. 785 m n.p.m. Druga co do wysokości góra polskiej części Gór Opawskich. Nazwa związana jest z poszukiwaniami srebra na stokach góry.
Czapka (niem. Hutberg) – wzgórze o wysokości 440 m n.p.m. w Górach Opawskich pomiędzy wsią Jarnołtówek a Konradów. Na północnym zboczu góry znajduje się źródło rzeki Prudnik. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich.