Lubuskie - Przyroda

Strony

Park Mużakowski (niem. Park von Muskau, Muskauer Park lub Fürst-Pückler-Park) – największy park stylu angielskiego w Polsce i w Niemczech, zajmujący 728 ha powierzchni po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, która stanowi granicę polsko-niemiecką, w województwie lubuskim, w powiecie żarskim.
Park Narodowy „Ujście Warty” – najmłodszy z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony 1 lipca 2001 z połączenia rezerwatu Słońsk i części Parku Krajobrazowego Ujście Warty.
Jezioro Wielkie (niem. Großer See) - jezioro rynnowe w Bruździe Zbąszyńskiej przez które przepływa Obra (województwo lubuskie, powiat międzyrzecki, gmina Trzciel). Linia brzegowa dobrze rozwinięta, brzegi, szczególnie wschodni wysokie, poza zachodnim porośnięte lasem.
Jezioro Graniczne - jezioro okresowo odpływowe typu linowo-szczupakowego w pobliżu miejscowości Lubogoszcz na Pojezierzu Lubuskim w powiecie krośnieńskim, w gminie Maszewo. Płytki, silnie zeutrofizowany zbiornik wodny.
Piaszno (Bronków Mały, Jezioro Leśne, dawna niem. nazwa Sand See) – bezodpływowe jezioro we wsi Bronków, gmina Bobrowice, powiat krośnieński, województwo lubuskie. makroregion – Wzniesienia Zielonogórskie mezoregion – Wzniesienia Gubińskie położenie geograficzne 51°57'N – 15°00'E zlewnia – Olsza
Malcz Południowy - jezioro o powierzchni ok. 36,2 ha i maksymalnej głębokości do 8,3 m, położone na wschód od Walewic w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Torzym, w strefie ochronnej Łagowskiego Parku Krajobrazowego.
Buszno (niem. Gross Bechen See) - jezioro w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin. Powierzchnia jeziora to 58,7 ha. Jezioro znajduje się na terenie wędrzyńskiego poligonu wojskowego i jest w dyspozycji MON. Do 1990r.
Jezioro Lubinieckie – duże, 79,4 ha jezioro rynnowe na Pojezierzu Lubuskim w pobliżu Świebodzina.
Moczydło (Osiecznica, Głębokie) - niewielkie jezioro typu linowo-szczupakowego o powierzchni 11,9 ha na północny zachód od miejscowości Osiecznica na Pojezierzu Lubuskim w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Krosno Odrzańskie. Głębokość maksymalna 4,5 m. Głębokość średnia 3,5 m.
Jezioro Winnogórskie (inaczej Winnogóra, Muchocińskie) – jezioro morenowe, przepływowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, położone w obrębie sołectwa Muchocin, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego, w zlewni rzeki Warty.
Grabinek - jezioro w woj. lubuskim, w pow. krośnieńskim, w gminie Bytnica, położone w pobliżu wsi Grabin, leżące na terenie Pojezierza Lubuskiego Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 6,1 ha przez 7,6 ha do 8 ha. W całości otoczone lasem.
Malcz Północny – jezioro o powierzchni ok. 62,3 ha i maksymalnej głębokości do 8,7 m, położone na wschód od Walewic w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Torzym, w strefie ochronnej Łagowskiego Parku Krajobrazowego.
Jelito (Giełt) - największe jezioro Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego o powierzchni 49,9 ha i maksymalnej głębokości 59 m. Plany batymetryczne z roku 1958 wskazują głębokość 59,3 m co nie zostało potwierdzone podczas współczesnych pomiarów elektronicznych za pomocą echosondy w latach 1997 i 2002.
Jezioro Postne (niem. Pötzen See) – jezioro w Polsce, położone w województwie zachodniopomorskim, na Równinie Gorzowskiej, 3 km na południe od wsi Dolsk. Z jego północnej części wypływa strumień zasilający rzekę Myślę. Długość linii brzegowej 4255 m.
Męcko (Męcko Duże, Jezioro Męckie) - jezioro w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin. Powierzchnia jeziora to 41,8 ha. Męcko znajduje się na terenie wędrzyńskiego poligonu wojskowego i jest w dyspozycji MON.
Jezioro Czarne – jezioro leżące w Drawieńskim Parku Narodowym, koło jeziora Ostrowiec w województwie lubuskim, powiecie strzelecko-drezdeneckim, gminie Dobiegniew. Czarne to jedno z trzech w Polsce jezior meromiktycznych.
Jezioro Glinik – jezioro w woj. lubuskim, w pow. gorzowskim, w gminie Deszczno, położone ok. 1 km na południe od wsi Glinik, w północnej części lasów sulęcińsko-skwierzyńskich. Jezioro leży pośrodku borów sosnowych, w trójkącie między drogami krajowymi nr 3, 22 i 24.
Jezioro Czarne - leży na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, w zlewni rzeki Drawy, na wschód od Łagowa w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów.
Trzebisz (Jezioro Trzebiechowskie, Trzebiechów) - jezioro przepływowe typu linowo-szczupakowego o powierzchni 49,4 ha, na Pojezierzu Lubuskim, na południe od Trzebiechowa w województwie lubuskim, w pow. krośnieńskim, w gminie Maszewo.

Strony