Lubelskie - Przyroda

Strony

Roztoczański Park Narodowy – park narodowy położony w środkowo-wschodniej części Polski, na Roztoczu, w województwie lubelskim. Został utworzony 10 maja 1974. Dyrekcja parku ma swoją siedzibę w Pałacu Plenipotenta w Zwierzyńcu. Symbolem parku jest konik polski.
Poleski Park Narodowy – park narodowy położony w województwie lubelskim, w polskiej części Polesia, utworzony 1 maja 1990 r. Obejmuje liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny, znajdujące się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej.
Rezerwat przyrody Żółwiowe Błota (znany też jako Żółwie Błota) – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gmin Włodawa oraz Hańsk w powiecie włodawskim w województwie lubelskim, na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej.
Jezioro Mytycze – jezioro położone na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, położone w woj. lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie wiejskiej Ostrów Lubelski, niedaleko wsi Rozkopaczew.
Rezerwat przyrody Jata – leśny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Łuków w województwie lubelskim; na północno-zachodnim skraju Równiny Łukowskiej, w Lasach Łukowskich.
Wierzchowiska – leśny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Piaski, w powiecie świdnickim, w województwie lubelskim. Obejmuje fragment naturalnego lasu dębowego (okazy dębów szypułkowych ponad 140 letnie, lip oraz starych modrzewi z zasadzenia).
Dratów – jezioro na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, położone w gminie Łęczna, w powiecie łęczyńskim, w woj. lubelskim. Nad jeziorem położona jest wieś Dratów.
Broczówka – florystyczny i stepowy rezerwat przyrody w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, na terenie gminy Skierbieszów. powierzchnia: (dane nadesłane z nadleśnictwa) - 6,17 ha rok utworzenia: 1989
Jezioro Czarne Sosnowieckie – jezioro położone we wschodniej Polsce, na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, w gminie Dębowa Kłoda, w powiecie parczewskim.
Kleszczów – jezioro położone we wschodniej Polsce, na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, w gminie Ostrów Lubelski, w powiecie lubartowskim. Długość linii brzegowej jeziora wynosi 3042 m.
Zamość, Szczebrzeska 12
Ogród Zoologiczny w Zamościu im. Stefana Milera – jedyny ogród zoologiczny w województwie lubelskim oraz jeden z nielicznych na wschodzie Polski. Mieści się w Zamościu niedaleko Starego Miasta. Ogród ma powierzchnię 13,8 ha z czego obszar przeznaczony dla zwiedzających to 9,5 ha.
Kra Jurajska – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Łuków w województwie lubelskim. Jeden z najbardziej unikatowych rezerwatów pod względem przedmiotu ochrony - ochrona dotyczy rzadkiego zjawiska, jakim jest występowanie w podłożu kry lodowcowej sporej wielkości. powierzchnia: 8,00 ha
Tartaczna Góra – wzniesienie w północno-wschodniej części Zwierzyńca, o wysokości 289 m n.p.m. Punkt widokowy na Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy.
Czapliniec – faunistyczny i wodny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Puławy, w powiecie puławskim, w województwie lubelskim. powierzchnia (dane nadesłane z nadleśnictwa) – 19,04 ha rok utworzenia – 1987
Lublin, Aleje Racławickie
Park Saski lub Ogród Saski w Lublinie – park miejski w Lublinie założony w 1837 roku według projektu inżyniera Feliksa Bieczyńskiego w stylu angielskim. Pod koniec XIX wieku wokół parku postawiono ozdobne ogrodzenie z bramą i domkiem odźwiernego.
Rezerwat przyrody Machnowska Góra – stepowy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Lubycza Królewska, w powiecie tomaszowskim w województwie lubelskim. Powierzchnia (dane nadesłane z nadleśnictwa): 25,30 ha Rok utworzenia: 2003
Rezerwat przyrody Łęg na Kępie – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Puławy, w powiecie puławskim, w województwie lubelskim. Powierzchnia: 4,71 ha (dane nadesłane z nadleśnictwa) Rok utworzenia: 1963
Trzy Jeziora – krajobrazowy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gmin Wola Uhruska oraz Włodawa, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim. położenie geograficzne – Równina Łęczyńsko-Włodawska powierzchnia (według aktu powołującego) – 749,24 ha
Rezerwat przyrody Chmiel – florystyczny i leśny rezerwat przyrody w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, na terenie gminy Jabłonna. powierzchnia (według aktu powołującego) – 25,70 ha powierzchnia (dane nadesłane z nadleśnictwa) – 25,77 ha rok utworzenia – 1983

Strony