Podlaskie - Przyroda

Strony

Białowieski Park Narodowy – położony jest w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, utworzony z Nadleśnictwa Rezerwat jako Park Narodowy w Białowieży obowiązującym od 4 sierpnia 1932 roku Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, restytuowany w obecnej formie z mocy ro
Wigierski Park Narodowy – jeden z największych parków narodowych w Polsce. Został powołany z dniem 1 stycznia 1989 r. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 1988 r. (Dziennik Ustaw nr 25 z dn. 21 lipca 1988, poz. 173) jako piętnasty z kolei park narodowy w Polsce.
Narwiański Park Narodowy, utworzony 1 lipca 1996 r., jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski.
Biebrzański Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych Polski, utworzony w 1993. Największy park w Polsce o powierzchni 592,23 ha, położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim. Siedziba Parku znajduje się w Osowcu-Twierdzy, gmina Goniądz.
Rezerwat przyrody Krzemienne Góry – rezerwat przyrody położony na terenie gminy Supraśl w województwie podlaskim. Powierzchnia według aktu powołującego: 73,56 ha Rok powstania: 1987 Rodzaj rezerwatu: leśny
Karasiewek – niewielkie jezioro w gminie Bakałarzewo, w powiecie suwalskim, w woj. podlaskim.
Kroszewo – jezioro w gminie Bargłów Kościelny, w powiecie augustowskim, w woj. podlaskim.
Rezerwat przyrody Jałówka – rezerwat przyrody położony na terenie gminy Supraśl w województwie podlaskim. Powierzchnia według aktu powołującego: 277,03 ha Rok powstania: 1990 Rodzaj rezerwatu: leśny
Rezerwat przyrody Czerwone Bagno – rezerwat przyrody o powierzchni 11 629,75 ha położony na terenie gmin; Goniądz oraz Rajgród w województwie podlaskim. Typ rezerwatu: faunistyczny z licznymi okazami flory.
Iłgiel - jezioro położone w północno-wchodniej Polsce, na Pojezierzu Suwalskim, w woj. podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Szypliszki.
Rezerwat przyrody Jesionowe Góry położony jest na terenie gminy Czarna Białostocka w województwie podlaskim.
Zbiornik retencyjny Wyżary, sztuczny zbiornik wodny Wyżary – sztuczny zbiornik wodny na rzece Radulinka w Polsce, położony na obszarze kompleksu leśnego Puszczy Knyszyńskiej w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, na terenie gminy gródek w pobliżu osady Wyżary.
Jezioro Głębokie – jezioro w gminie Płaska, w powiecie augustowskim, w woj. podlaskim.
Jezioro Długie Chorzelskie – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Prostki, leżące na terenie Pojezierza Ełckiego.
Rezerwat przyrody Łempis – leśny rezerwat przyrody położony na terenie gminy Sejny (powiat sejneński) w województwie podlaskim. Inne źródła podają, że rezerwat ten położony jest w północno-wschodniej części Puszczy Augustowskiej, w obrębie gminy Giby, 3 km na południe od wsi Berżniki.
Rezerwat „Głazowisko Łopuchowskie” – rezerwat przyrody powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 1 lipca 1988 (MP nr 21, poz. 193) na powierzchni 15,88 ha w gminie Jeleniewo we wsi Łopuchowo (województwo podlaskie).
Rezerwat przyrody Chomontowszczyzna - rezerwat przyrody położony na terenie gminy Gródek w województwie podlaskim. Stworzony dla ochrony: fragmentu Puszczy Knyszyńskiej odznaczającego się wysokim stopniem naturalności, stanowiącym ostoję wolnożyjącego stada żubrów.
Jezioro Rajgrodzkie – jezioro leżące na terenie Pojezierza Ełckiego. Jezioro leży w większości w powiecie grajewskim, w granicach miasta Rajgród natomiast dwie północne zatoki o nazwach w woj. podlaskim, Przepiórka oraz Jezioro Stackie leżą w gminie Kalinowo w powiecie ełckim w woj.
Wiżajny (lit. Vižainis) - jezioro położone w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Wiżajny, ok. 1 km od granicy z Litwą. Najwyżej położone duże jezioro Pojezierza Wschodniosuwalskiego.
Rezerwat przyrody Perkuć – rezerwat przyrody położony na terenie gminy Płaska w powiecie augustowskim w województwie podlaskim. Powierzchnia według aktu powołującego: początkowo – 64,45 ha, od 1985 r. – 209,82 ha Rok powstania: 1970 Rodzaj rezerwatu: leśny

Strony