Białowieża

0

Białowieża - wieś gminna w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim.

Warto zobaczyć

Białowieski Park Narodowy – położony jest w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, utworzony z Nadleśnictwa Rezerwat jako Park Narodowy w Białowieży obowiązującym od 4 sierpnia 1932 roku Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, restytuowany w obecnej formie z mocy ro
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Białowieży – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Hajnówka diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew znajduje się przy ulicy Sportowej.
Dąb Maciek – pomnikowy dąb szypułkowy rosnący w Białowieskim Parku Narodowym. Najpotężniejszy współcześnie dąb Puszczy Białowieskiej.
Rezerwat pokazowy żubrów – zwierzyniec utworzony w okresie międzywojennym w 1929 r., który był pierwszym krokiem ku restytucji ginącego żubra. Usytuowany został przy drodze łączącej Białowieżę z Hajnówką na terenie Nadleśnictwa Zwierzynieckie w Puszczy Białowieskiej.
Białowieża, Generała Aleksandra Waszkiewicza 2
Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Białowieży – rzymskokatolicka parafia położona w dekanacie Białystok–Dojlidy, należącym do archidiecezji białostockiej.
Rezerwat przyrody Wysokie Bagno – rezerwat przyrody położony na terenie gminy Białowieża w województwie podlaskim. Przedmiotem ochrony rezerwatowej jest rozległe torfowisko porośnięte borem świerkowym oraz fragment zatorfionej doliny rzeki Narewki ze stanowiskiem bobrów.
Białowieża Towarowa – dworzec kolejowy wybudowany 1903, na linii kolejowej z Białowieży do Bielska Podlaskiego. Wybudowano go, aby odciążyć osobowy, nieistniejący już dzisiaj dworzec Białowieża Pałac.