Podkarpackie - Przyroda

Strony

Bieszczadzki Park Narodowy – jeden z 23 polskich parków narodowych położony w Bieszczadach Zachodnich. Utworzony w 1973 r.
Magurski Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony w 1995 roku.
Mogiła (606 m n.p.m.) – wzniesienie w Beskidzie Niskim, na zachód od Rymanowa-Zdroju. Na północno-zachodnim stoku góry, przy drodze zwanej Lubatowską można odnaleźć resztki dawnej karczmy.
Wroczeń (dawn. Wrocień) – zalesione wzgórze na Pogórzu Dynowskim pomiędzy Wsiami Falejówka i Pakoszówka charakteryzujące się regularnym stożkowym kształtem wznoszącym się ok. 200 m nad poziom tych wiosek. Wysokość to zależnie od źródeł od 498 do 504 m n.p.m.
Szwajcaria Ropczycka – rezerwat przyrody położony na terenie miasta Ropczyce w województwie podkarpackim. Jest to wąwóz lessowy, o stromych 10-metrowych zboczach, gęsto porośnięty drzewami. numer według rejestru wojewódzkiego: 69 powierzchnia według aktu powołującego: 2,59 ha
Suchy Ług – rezerwat przyrody położony w okolicach Brzózy Królewskiej na terenie gminy Leżajsk w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego - 37 powierzchnia według aktu powołującego - 9,97 ha dokument powołujący - M.P. 1990.48.336 rodzaj rezerwatu - torfowiskowy
Matragona (990 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich, w paśmie granicznym. Nazwa wywodzi sie z języka wołoskiego (por. rum. mătrăgună – "wilcza jagoda").
Łysa Góra (376 m n.p.m.) – wzniesienie nad Dębicą na Pogórzu Strzyżowskim. Punkt widokowy. Góra jest popularnym celem wycieczek i spacerów mieszkańców Dębicy.
Góra Winiarska – góra w Beskidzie Niskim, w paśmie Wzgórz Rymanowskich, o wysokości 529 m n.p.m. Leży w uzdrowisku Iwonicz-Zdrój. Na stoku Winiarskiej wyciąg narciarski orczykowy.
Jezioro Wolskie — starorzecze Sanu znajdujące się w Wolinie. Można tu spotkać rzadkie gatunki roślin m.in. orzech wodny i osokę aloesowatą.
Klonowa Góra (488 m n.p.m.) – szczyt na Pogórzu Strzyżowskim. Najwyższy punkt powiatu dębickiego. Szlak znakowany:
Rezerwat przyrody Chwaniów – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Ustrzyki Dolne, powiat bieszczadzki, w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego: 56 powierzchnia według aktu powołującego: 354,71 ha
Sucha Góra (611 m n.p.m.) – wzniesienie w Beskidzie Niskim, na południowy wschód od Iwonicza-Zdroju.
Mandżocha – szczyt o wysokości 471 m n.p.m., na Pogórzu Przemyskim, w Paśmie Kalwaryjskim, na Połoninkach Kalwaryjskich.
Jarosław, Kraszewskiego
Park miejski im. Czesławy Puzon ps. „Baśka" – znajduje się w Jarosławiu pomiędzy ul. Kraszewskiego i ul. Czesławy Puzon ps. „Baśka". Park leży na terenie dawnego cmentarza greckokatolickiego, czego dowodem jest pozostałość po cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.
Zmysłówka – rezerwat przyrody położony na terenie gminy Grodzisko Dolne w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego: 2 powierzchnia według aktu powołującego: 2,44 ha dokument powołujący: M.P. 1953 r. Nr 84, poz. 999 rodzaj rezerwatu: florystyczny
Żytne – nie zalesiony szczyt o wysokości 505 m n.p.m., na Pogórzu Przemyskim, w Paśmie Kalwaryjskim, na Połoninkach Kalwaryjskich.
Wydrze – rezerwat przyrody położony na terenie gminy Rakszawa w województwie podkarpackim. Obejmuje fragmenty oddziałów leśnych 35 (c, d), 44 (a, b) i 45 (a, b, d) leśnictwa Wydrze (nadleśnictwo Leżajsk).
Chryszczata (997 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach, w paśmie Wołosania (inne nazwy tego pasma to: Wysoki Dział, Wielki Dział Etnograficzny). Na szczycie stoi betonowa wieża geodezyjna z czasów zaborów.

Strony