Powiat bieszczadzki - Przyroda

Strony

Bieszczadzki Park Narodowy – jeden z 23 polskich parków narodowych położony w Bieszczadach Zachodnich. Utworzony w 1973 r.
Rezerwat przyrody Chwaniów – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Ustrzyki Dolne, powiat bieszczadzki, w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego: 56 powierzchnia według aktu powołującego: 354,71 ha
Kiczera Dydiowska – zalesiony szczyt o wysokości 799 m n.p.m. w Bieszczadach Zachodnich.
Opołonek (1028 m n.p.m.) – szczyt w granicznym paśmie Bieszczadów Zachodnich, górujący nad Przełęczą Użocką.
Magura Stuposiańska (1016 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich stanowiący kulminację masywu rozciągającego się pomiędzy Przysłupem Caryńskim a Kosowcem.
Przełęcz Wyżniańska (855 m n.p.m.), dawniej zwana Prislip – przełęcz leżąca w Bieszczadach Zachodnich pomiędzy Berehami Górnymi a Ustrzykami Górnymi.
Wołowy Garb (inaczej Wołowe; 1248 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich, w grupie Tarnicy. Jest to niewybitna kulminacja bocznego grzbietu odbiegającego od Halicza na wschód. Partie szczytowe pokryte są połoniną.
Kruhly Wierch (Kruhły Wierch, 1297 m n.p.m.) – jeden z czterech wierzchołków Połoniny Caryńskiej w Bieszczadach Zachodnich, stanowiący jej najwyższe wzniesienie. Z Kruhlego Wierchu rozciąga się doskonały widok na Góry Sanocko-Turczańskie, Połoninę Wetlińską oraz masyw Małej i Wielkiej Rawki.
Przełęcz Użocka (ukr. Ужоцький перевал – Użoćkyj perewał, węg. Uzsoki-hágo, niem. Uzsoker-Pass, ang. Ushok Pass) – przełęcz w Bieszczadach (Karpaty Wschodnie), na obszarze Ukrainy, u południowo-wschodniego krańca Polski (dokładnie sama przełęcz znajduje się ok. 200 m poza granicami Polski).
Jawor (741 m n.p.m.) – szczyt i masyw górski w Górach Sanocko-Turczańskich, górujący nad Jeziorem Solińskim. Posiada potężną i rozłożystą sylwetkę, potęgowaną dosyć dużą (211 m) wybitnością.
Kopa Bukowska (1320 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich, należący do najwyższych w tym regionie. Znajduje się w paśmie połonin, w grzbiecie ciągnącym się od Krzemienia do Halicza; oddzielają ją od tych szczytów płytkie przełęcze.
Wyżniański Wierch (913 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich, położony na południowy zachód od Przełęczy Wyżniańskiej. Jest to łagodne, trawiaste i niewysokie wzniesienie znajdujące się pomiędzy wyniosłymi masywami Połoniny Caryńskiej oraz Małej Rawki.
Hasiakowa Skała (1228 m n.p.m.) – najdalej na wschód wysunięta kulminacja Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach, położona na północ od Przełęczy Wyżnej i na zachód od doliny potoku Prowcza. Na północ odchodzi ze szczytu boczny grzbiet Jawornika i Dwernika Kamienia, ciągnący się aż do doliny Sanu.
Kiczera Sokolicka – zalesiony szczyt o wysokości 836 m n.p.m. w Bieszczadach Zachodnich. Zobacz też: Kiczera
Żołobina – zalesiony szczyt o wysokości 780 m n.p.m. w Bieszczadach Zachodnich.
Dwernik Kamień (dawniej Holica; 1004 m n.p.m.) – szczyt górski w Bieszczadach położony niedaleko Dwernika i Nasicznego. Nazwę utworzyli kartografowie austriaccy, miejscowa ludność nazywała ten szczyt Magurą, a jego skalisty wierzchołek Kamieniem.
Przysłup Caryński (795 m) – przełęcz w Bieszczadach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy Połoniną Caryńską a Magurą Stuposiańską. Poniżej przełęczy znajduje się schronisko studenckie "Koliba". Do Akcji Wisła była tutaj część nieistniejącej już dziś wsi Caryńskie o nazwie Przysłup.
Krzemień (1335 m n.p.m.) – drugi pod względem wysokości szczyt polskich Bieszczadów i całych Bieszczadów Zachodnich.
Piniaszkowy (960 m n.p.m.) – szczyt górski w Bieszczadach Zachodnich, w głównym grzbiecie Karpat, położony na granicy ukraińsko-polskiej (słupy graniczne nr 222), pomiędzy Opołonkiem a Przełęczą Użocką.
Przełęcz Wyżna (872 m n.p.m.), na niektórych mapach nazywana także Przełęczą Wyżnią lub Przełęczą nad Berehami – przełęcz położona w Bieszczadach Zachodnich pomiędzy Berehami Górnymi a Wetliną. Oddziela pasmo Działu od Połoniny Wetlińskiej. Od października 2000 r.

Strony