Podkarpackie - Cmentarze

Strony

Sanok, Rymanowska 1
Cmentarz Centralny w Sanoku – cmentarz komunalny w Sanoku złożony jest z kilku części. Jako pierwsza została założona obecna część „Matejki Stary”, w późniejszym czasie ustanowiono pobliską teren obecnie pod nazwą część „Rymanowski Stary”.
Cmentarz na Piaskach - najstarsza nekropolia na terenie dzisiejszego miasta Tarnobrzega, w dzielnicy Miechocin.
Przeworsk, Tysiąclecia
Stary Cmentarz w Przeworsku - nekropola znajdująca się przy ul. Tysiąclecia w Przeworsku, założona w 1866. Najstarsze zabytkowe nagrobki pochodzą z XIX wieku i charakteryzują się dużymi walorami artystycznymi. Cmentarz wpisany jest do rejestru zabytków.
Cmentarz Komunalny w Tarnobrzegu - Sobowie. To obecnie główny cmentarz miasta, na którym dokonuje się większości nowych pochówków (ze względu na brak miejsc na pozostałych cmentarzach - szczególnie przy dworcu PKS).
Zaklików, Świętej Anny
Cmentarz żydowski w Zaklikowie – został założony w I połowie XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,7 ha na której zachowało się czterdzieści nagrobków oraz około dwudziestu ich fragmentów i słupy ogrodzenia. Cmentarz znajduje się przy ul. Św. Anny.
Cmentarz Pobitno – nekropola w Rzeszowie, w dzielnicy Pobitno na prawobrzeżu Wisłoka, we wschodniej części miasta. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie powstającej obwodnicy północnej Rzeszowa i ulicy Lwowskiej, przy Rondzie Pobitno. Cmentarz posiada status prawny zabytku.
Dukla, Tadeusza Kościuszki
Cmentarz żydowski w Dukli − to cmentarz społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Duklę i okoliczne miejscowości podlegające dukielskiemu kahałowi. Jest położony w południowej części miasta przy ulicy Tadeusza Kościuszki. Składa się z dwóch części.
Tarnobrzeg, Henryka Sienkiewicza
Nowy Cmentarz żydowski w Tarnobrzegu (róg ul. Dąbrowskiej i ul. Sienkiewicza) – został założony w 1930 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Na powierzchni 0,8 ha zachowały się zaledwie 4 nagrobki. Teren jest uporządkowany i ogrodzony.
Stary Cmentarz w Bączalu Dolnym – zabytkowy, rzymskokatolicki cmentarz będący własnością parafii Imienia Maryi i św. Mikołaja w Bączalu Dolnym, założony w 1786 roku. Wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków.
Stary cmentarz żydowski w Tyczynie – został założony w XVI wieku i zajmuje powierzchnię 1,3 ha na której - wskutek dewastacji z okresu III Rzeszy - zachowały się jedynie cztery nagrobki. Zachowały się również fragmenty ogrodzenia.
Cmentarz żydowski w Ulanowie – został założony około 1700 roku i zajmuje powierzchnię 1 ha na której zachowało się około stu pięćdziesięciu nagrobków spośród których najstarszy pochodzi z 1825 roku i kryje szczątki Aarona Josefa. Napisy są w języku hebrajskim i polskim.
Sokołów Małopolski, Leopolda Okulickiego
Nowy cmentarz żydowski w Sokołowie Małopolskim – został założony w 1880 roku i znajduje się przy obecnej ul. Okulickiego. Do naszych czasów na powierzchni 0,5 ha zachowało się ponad dwieście macew z przełomu XIX i XX wieku.
Stary Cmentarz przy ulicy Cmentarnej założony w 1784 r., używany od 1785 r. Początkowo nieduży, kwadratowy plac, dwukrotnie powiększano w latach 1850 i 1890. Najstarsze zabytkowe nagrobki pochodzą z XIX wieku i charakteryzują się dużymi walorami artystycznymi.
Cmentarz żydowski w Skopaniu – po raz pierwszy był wzmiankowany w 1718 roku i służył jako miejsce pochówku społeczności żydowskiej z pobliskiego Baranowa Sandomierskiego. Ma powierzchnię 2,7 ha. Został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej.
Brzozów, Stanisława Cegłowskiego
Cmentarz żydowski w Brzozowie – kirkut, założony w I poł. XIX wieku. Mieści się przy ulicy Cegłowskiego i ma powierzchnię 0,36 ha. Podczas okupacji teren kirkutu był miejscem egzekucji brzozowskich Żydów dokonywanych przez nazistów. Hitlerowcy również zdewastowali kirkut.
Cmentarz rzymskokatolicki w Hucie Krzeszowskiej – zabytkowy cmentarz parafialny, znajduje się w gminie Harasiuki, powiat niżańskim, usytuowany jest poza miejscowością, na brzegu lasu, przy skrzyżowaniu dróg z Huty Nowej i Huty Krzeszowskiej do Banachów.
Sanok, Kiczury / Głogowa
Nowy cmentarz żydowski w Sanoku – położony jest w dzielnicy Śródmieście w obrębie ulic Kiczury i Głogowej. Jest to jeden z dwóch, obok starego cmentarza żydowskiego, cmentarz żydowski w tym mieście.
Cmentarz w Nowotańcu – cmentarz grzebalny w Nowotańcu znajduje się 400 m od drogi powiatowej nr 2212R na wzgórzu zwanym na Zamku naprzeciwko kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja. Cmentarz został konsekrowany w roku 1784 . Jego całkowita powierzchnia wynosi ok. 4 ha.

Strony