Warmińsko-mazurskie - Cmentarze

Strony

Cmentarz żydowski w Pasłęku – został założony w XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,3 ha, na której zachowało się około 15 nagrobków (z których najstarszy pochodzi z 1860 roku) z napisami w języku hebrajskim i niemieckim. Macewy wykonane są z piaskowca, marmuru i granitu.
Górowo Iławeckie, Czerniakowskiego
Cmentarz żydowski w Górowie Iławeckiem – został założony w XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,1 ha. Do naszych czasów zachowało się dwadzieścia jeden nagrobków wykonanych z piaskowca i zawierających napisy w języku hebrajskim i niemieckim.
Cmentarz żydowski w Mikołajkach – kirkut powstał w 1881 i znajduje się przy ul. Dybowskiej. Ma powierzchnię 0,06 ha. Jest jedną z nielicznych zachowanych nekropolii żydowskich na Mazurach. Do naszych czasów zachowało się kilkadziesiąt nagrobków z napisami w języku hebrajskim i niemieckim.
Ełk, Piękna
Cmentarz Katolicki w Ełku – zabytkowy cmentarz rzymskokatolicki w Ełku założony około połowy XIX wieku. Zlokalizowany przy współczesnej ulicy Pięknej, w momencie założenia znajdował się na obrzeżach miasta.
Szczytno, Łomżyńska
Cmentarz żydowski w Szczytnie – został założony w 1815 roku i zajmuje powierzchnię 0,16 ha i jest nieogrodzony. Pomimo dewastacji w czasach III Rzeszy i PRL zachowało się około pięćdziesięciu nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1833 roku.
Mławka - cmentarz żołnierzy armii niemieckiej z I i II wojny światowej (niem. Deutsche Kriegsgräberstätte Mlawka) – cmentarz z okresu I wojny światowej i II wojny światowej znajdujący się w powiecie mławskim.
Cmentarz wojenny w Snopkach – cmentarz z I wojny światowej znajdujący się na zachód od wsi Snopki w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Pisz. Obiekt znajduje się od przy drodze 58 z Pisza do Ruciane-Nida. Ma kształt prostopadłościanu o wymiarach około 10 na 15 m.
Cmentarz żydowski w Lidzbarku Warmińskim – kirkut powstał w pierwszej połowie XIX wieku. W czasie II wojny światowej uległ dewastacji. Obecnie nie ma nim żadnych elementów nagrobków. Miał powierzchnię 0,10 ha.
Olsztyn, Zyndrama z Maszkowic
Cmentarz żydowski w Olsztynie – kirkut znajdujący się w Olsztynie przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2 (róg ul. Grunwaldzkiej). Do cmentarza przylega budynek Domu Pożegnań, Bet Tahara zaprojektowanego przez światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna, w którym odkryto bogate malowidła na sklepieniu.
Cmentarz wojenny w Marcinowej Woli – cmentarz z I wojny światowej znajdujący się na zachód od wsi Marcinowa Wola w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie giżyckim, w gminie Miłki.
Ełk, Cmentarna 1
Cmentarz Komunalny i Wojskowy w Ełku – główny cmentarz miejski w Ełku. Obiekt figuruje w Rejestrze Zabytków - nr rej.: A-2617 z 18.01.1989.

Strony