Lubelskie - Cmentarze

Strony

Cmentarz wojenny w Piotrkowie – cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w gminie Jabłonna, powiat lubelski. Cmentarz znajduje się na wschód od wsi Piotrków. Cmentarz otoczony jest wałem ziemnym, znajduje się tam 27 mogił zbiorowych, z których większość uległa zatarciu.
Cmentarz żydowski w Józefowie Biłgorajskim – został założony w 1762 i znajduje się na południu miejscowości, przy obecnej ul. Kamiennej. Ma powierzchnię 1 ha. Do naszych czasów zachowało się blisko czterysta nagrobków z których najstarszy pochodzi z 1762.
Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Kazimierzu Dolnym został założony w latach 1950-1953 na granicy miasta Kazimierz Dolny i sołectwa Cholewianka (wyjazd na Opole Lubelskie).
Cmentarz wojenny w Piotrkowie – cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w gminie Jabłonna, powiat lubelski. Cmentarz znajduje się na terenie prywatnym, na tyłach gospodarstwa w pobliżu dawnego folwarku. Składa się z 5 kopców ziemnych
Nowy cmentarz żydowski w Kraśniku – kirkut ma powierzchnię 1,82 ha. Mieści się przy ulicy Szewskiej. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał, być może miało to miejsce w XIX wieku. W czasie II wojny światowej został zdewastowany przez nazistów. Zachowały się na nim tylko 3 macewy oraz kamienny mur.
Cmentarz wojenny w Kiełczewicach Dolnych – zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w gminie Strzyżewice, Powiat lubelski. Cmentarz usytuowany przy lokalnej drodze pomiędzy zabudowaniami wsi. Ma kształt kwadratu o powierzchni około 900 m².
Cmentarz żydowski w Izbicy – data jego założenia pozostaje nieznana. Ma powierzchnię 0,9 ha. Wskutek dewastacji z okresu II wojny światowej do naszych czasów zachowały się tylko pojedyncze nagrobki. Oprócz tego na terenie nekropolii znajduje się też pomnik ku czci ofiar Holocaustu i izbickich Żydów.
Cmentarz wojenny w Darowne – cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w powiecie opolskim, w gminie Opole Lubelskie. Cmentarz usytuowany jest na północny wschód od wsi, obok leśnej drogi, kiedyś na skraju lasu. Ma kształt prostokąta o powierzchni około 700 m² o wymiarach około 28 na 25 m.
Cmentarz żydowski w Zwierzyńcu – kirkut mieści się przy ul. Monopolowej 158, obok torów kolejowych, naprzeciwko stadionu sportowego. Powstał w połowie XIX wieku. Ma powierzchnię 0,1 ha. Na terenie kirkutu zachowało się około dwudziestu macew. Kirkut posiada ogrodzenie z żerdzi.
Cmentarz wojenny w Chełmie – cmentarz znajdujący się na północnym stoku Góry Zamkowej w Chełmie, poniżej cmentarza prawosławnego, założony w 1915 r. Schodzi on tarasami ku ul. 1 Pułku Szwoleżerów. Jest to najstarszy cmentarz wojenny znajdujący się w Chełmie i w bezpośrednim jego sąsiedztwie.
Cmentarz wojenny w Zaraszów-Kolonia – zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w powiecie lubelskim, w gminie Bychawa. Cmentarz usytuowany jest w północnej części wsi, pomiędzy, na skarpie przy drodze prowadzącej do Bychawy do Wysokiego.
Cmentarz Legionistów Polskich w Jastkowie powstał zaraz po bitwie pod Jastkowem pomiędzy wojskami austriackimi, w skład których wchodziła I Brygada i 4 pułk piechoty Legionów Polskich, a wycofującymi się wojskami rosyjskimi.
Cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie – został założony w XVI wieku i zajmuje powierzchnię 1,8 ha. Kirkut został zniszczony podczas II wojny światowej, lecz także po wojnie nagrobki były kradzione w celach budowlanych.
Cmentarz wojenny w Zaporzu – zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w powiecie zamojskim, w gminie Radecznica. Cmentarz usytuowany jest na zachód od wsi Zaporze wśród pól przy polnej drodze do Podlesia Małego.
Cmentarz wojenny w Borzechowie – cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w powiecie lubelskim, w gminie Borzechów. Cmentarz usytuowany jest około 3 kilometrów na północ od wsi, przy skrzyżowaniu dróg Borzechów - Bełżyce oraz łączki - Niedrzwica Duża.
Cmentarz wojenny w Adelinie – cmentarz z I wojny światowej znajdujący się opodal wsi Adelinie w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Chodel.
Cmentarz wojenny w Izdebnie – cmentarz z I wojny światowej znajdujący się opodal wsi Izdebno w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Rybczewice.

Strony