Zachodniopomorskie - Cmentarze

Strony

Cmentarz Centralny w Szczecinie (do 1945 niem. Hauptfriedhof) – największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie.
Cmentarz żydowski w Rusku określany czasem też jako Cmentarz żydowski w Darłowie – powstał w XIX wieku. Doznał poważnych zniszczeń podczas Nocy Kryształowej, skutkiem czego do naszych czasów zachowało się jedynie kilka nagrobków z połowy XIX wieku.
Wałcz, Aleja Zdobywców Wału Pomorskiego
Lapidarium żydowskie w Kołobrzegu – lapidarium według projektu Zygmunta Wujka powstałe 24 października 2000 roku w parku nadmorskim przy zbiegu ulic Zdrojowej i Mickiewicza na terenie dawnego cmentarza żydowskiego w Kołobrzegu.
Cmentarz jeńców francuskich - cmentarz wojskowy położony na terenie Szczecina. Zajmuje niewielki teren w północnej części osiedla Zawadzkiego, przy ul. Litewskiej.
Cmentarz żydowski w Człopie – kirkut położony Człopie. Został założony na początku XVII wieku i zajmuje powierzchnię 0,7 ha. Do naszych czasów zachowało się około dziesięciu wykonanych z piaskowca nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1861 roku. Inskrypcje są w języku niemieckim i hebrajskim.
Szczecin, Plac Generała Władysława Andersa
Cmentarz wojskowy (obecnie skwer na pl. gen. Władysława Andersa), (niem. Militär Kirchhof) – dawny cmentarz wojskowy położony na terenie Szczecina. Zajmował teren pomiędzy obecnymi ulicami św. Wojciecha (Karkutsch Str.), pl.
Choszczno, Bolesława Chrobrego
Cmentarz żydowski w Choszcznie – kirkut znajduje się przy ul. Bolesława Chrobrego, na terenie zwanym Miejska Góra, dawniej Żydowska Góra. Powstał na początku XIX stulecia. W czasach nazizmu został zdewastowany. Obecnie na jego miejscu mieści się park miejski. Nekropolia ma powierzchnię 12 ha.
Cmentarz żydowski w Wolinie – kirkut został założony w XIX wieku, prawdopodobnie w 1818 roku.
Cmentarz garnizonowy (do 1945 niem. Neuer Militär Kirchof) - dawny cmentarz wojskowy położony na terenie szczecińskiego Śródmieścia. Zajmował teren pomiędzy obecną ulicą Mikołaja Kopernika (Kurfürsten str.), Ks. Sambora (Johannis str.) i pl. Zwycięstwa (Platz der Republik).
Cmentarz ewangelicko-augsburski przy ulicy Tatrzańskiej w Szczecinie – dawny cmentarz protestancki położony na terenie szczecińskiego osiedla Niemierzyn (wówczas Nemitz). Zajmował teren przy obecnej ulicy Tatrzańskiej (Friedhof str.).
Dawny ewangelicki cmentarz przykościelny w Karcinie - Sieradowie otoczony wraz kościołem murem kamienno-ceglanym z filarami bramnymi. Obecnie teren cmentarza porasta trawa, a zachowanych nagrobków utworzono znajdujące się na jego terenie lapidarium.
Białogard, Połczyńska
Cmentarz żydowski w Białogardzie – kirkut mieścił się ok. 2 km na południe od miasta przy obecnej ulicy Połczyńskiej. Założony został w 1823. W 1938 cmentarz został zniszczony. Ma powierzchnię 0,28 ha. Obecnie teren jest nieogrodzony i porośnięty trawą. Nie zachowały się na nim żadne nagrobki.
Stargard Szczeciński, Tadeusza Kościuszki
Stary Cmentarz Komunalny w Stargardzie Szczecińskim – jest największym i najstarszym spośród istniejących współcześnie nekropolii w tym mieście. Cmentarz został założony w 1910, jako przedłużenie starszego cmentarza (obecnie Park Batorego). Nosił wtedy nazwę – Nowy Cmentarz (Neuen Friedhof).

Strony