Opolskie - Cmentarze

Strony

Brzeg, Kazimierza Makarskiego 49
Cmentarz żydowski w Brzegu – żydowska nekropolia znajdująca się w Brzegu, przy ul. Makarskiego obok rzymskokatolickiego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego, przy zjeździe z obwodnicy miasta na wysokości wsi Żłobizna.
Cmentarz żydowski w Dobrodzieniu – kirkut położony ok. 1 km poza miastem Dobrodzień przy ul. Lublinieckiej. Cmentarz zajmuje powierzchnię 0,5 ha i od strony zachodniej, północnej i południowej jest otoczony murem z cegły, którego brak natomiast od strony wschodniej.
Cmentarz żydowski w Biskupicach zwany też cmentarzem żydowskim w Byczynie. Powstał w XIX wieku. Ma powierzchnię 0,12 ha. Został zniszczony podczas II wojny światowej – zachowały się resztki ogrodzenia i 52 nagrobki. Przypisy
Biała, Ogrodowa
Cmentarz żydowski w Białej – kirkut powstały ok. 1621–1622 r., znajdujący się w Białej, w województwie opolskim. Znajduje się na zachodnim stoku wzgórza zwanego Kopcem (niem. Schwedenschanze), przy ul. Parkowej.
Otmuchów, Henryka Sienkiewicza
Cmentarz żydowski w Otmuchowie – żydowska nekropolia położona w lesie na północ od Otmuchowa.
Opole, Pólwieś, Cmentarna 20
Cmentarz Komunalny w Opolu – największy cmentarz w Opolu.
Gogolin, Wyzwolenia
Cmentarz żydowski w Gogolinie – powstał w 1857 i znajduje się przy ul. Wyzwolenia. Ostatni pochówek miał miejsce 13 maja 1935 roku (chowano tam też Żydów zmarłych w pobliskich obozach pracy w latach 1940-1944 ). Do dziś zachowało się kilkadziesiąt nagrobków.
Pokój, Kolejowa
Cmentarz żydowski w Pokoju – powstał w końcu XVIII bądź na początku XIX wieku. Cmentarz znajduje się przy ul. Kolejowej. Ma powierzchnię 0,3 ha. Do naszych czasów zachowało się około dwudziestu macew, w tym niektóre ze złoconymi napisami.
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Kluczborku – cmentarz wojskowy w Kluczborku położony przy ulicy Opolskiej, na którym pochowani są żołnierze armii radzieckiej polegli w walkach o Kluczbork podczas II wojny światowej.
Wołczyn, Byczyńska
Cmentarz żydowski w Wołczynie – został założony w 1833 i znajduje się przy ul. Byczyńskiej. Ma powierzchnię 0,23 ha. Jest ogrodzony drewnianym płotem. Do naszych czasów zachowało się około 30 macew, z których najstarsza pochodzi z roku założenia cmentarza i kryje szczątki Jacoba Josefa Kafila.
Opole, Graniczna
Cmentarz żydowski w Opolu – kirkut społeczności żydowskiej znajduje się przy ul. Granicznej, został założony na terenie Nowej Wsi Królewskiej w 1822 r., to jest w dziesięć lat po powstaniu w tym mieście gminy żydowskiej.

Strony