Pomorskie - Cmentarze

Strony

Czarna Woda, Długa
Telefon: (58) 587 8702
Do czasu powstania Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w 1982 roku, miejscowość Czarna Woda należała do Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w pobliskim Łęgu i tam też znajdował się cmentarz, na którym również byli chowani zmarli mieszkańcy Czarnej Wody.
Gdańsk, Srebrniki 2
Cmentarz Centralny Srebrzysko – cmentarz komunalny w Gdańsku, położony w dzielnicy Wrzeszcz Górny, na Srebrzysku.
Gdańsk, Nowy Port, Księdza Mariana Góreckiego 12
Cmentarz w Nowym Porcie – cmentarz w Gdańsku, w dzielnicy Nowy Port. Powierzchnia wynosi 1,6 ha.
Cmentarz ewangelicki w Karwieńskich Błotach Pierwszych – dawny cmentarz ewangelicki, założony w połowie XIX wieku. Zachowały się ruiny grobowca oraz kilka nagrobków. 24 kwietnia 1990 cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.
Gdańsk, Łostowicka 35
Cmentarz Łostowicki – cmentarz komunalny o powierzchni ponad 50 ha, położony w południowej części Gdańska, na osiedlu administracyjnym Ujeścisko-Łostowice. Największy cmentarz w mieście.
Starogard Gdański, Bohaterów Getta
Cmentarz żydowski w Starogardzie Gdańskim – kirkut został założony w połowie XIX wieku i znajduje się przy ul. Bohaterów Getta. Został zdewastowany przez Niemców podczas II wojny światowej skutkiem czego zachowało się około macew z napisami w języku hebrajskim i niemieckim.
Cmentarz żydowski w Dzierzgoniu – powstał najpewniej około 1838 i znajduje się przy dzisiejszej ul. Słonecznej. Ma powierzchnię 0,17 ha. Do dziś zachowało się około trzydziestu nagrobków z których najstarszy pochodzi z 1861. Cmentarz jest ogrodzony murem.
Cmentarz żydowski w Skarszewach – został założony około 1780 i zajmuje powierzchnię 0,7 ha, na której - wskutek dewastacji z czasów nazistowskich - zachowało się jedynie dziesięć nagrobków wykonanych z piaskowca, spośród których najstarszy pochodzi z 1873.
Zabytkowy cmentarz w miejscowości Kluki, został założony prawdopodobnie w XVIII w. Od 1975 jest cmentarzem zamkniętym, a od 1987 wpisanym do rejestru zabytków. W 1998 przekazany w zarząd skansenu Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Strony