Podlaskie - Cmentarze

Strony

Cmentarz wojenny w Rutce – cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w 1914 roku w czasie I wojny światowej. Na cmentarzu spoczywa 565 żołnierzy niemieckich i 1534 rosyjskich.
Zabłudów, Świętego Rocha
Cmentarz św. Rocha w Zabłudowie – zabytkowy cmentarz rzymskokatolicki położony w Zabłudowie przy ulicy Świętego Rocha 4, w powiecie białostockim, w województwie podlaskim.
Cmentarz wojskowy w Szepietowie - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej wpisany do rejestru zabytków nr rej.: A-435 z 30.12.1991, znajdujący się w mieście Szepietowo, w województwie podlaskim.
Zambrów, Łomżyńska
Cmentarz żydowski w Zambrowie – kirkut w Zambrowie powstał w 1828 w pobliżu drogi prowadzącej do Łomży (dzisiejsza ul. Łomżyńska). Został założony na skarpie nad rzeką Jabłonką, w odległości kilometra na północ od rynku miasta, będącego centrum osadnictwa żydowskiego w Zambrowie.
Cmentarz żydowski w Tykocinie – najstarszy zachowany kirkut na Podlasiu. Założony w 1522 roku wraz z powstaniem gminy żydowskiej na mocy przywileju Kanclerza Wielkiego Litewskiego Olbrachta Gasztołda. Zachowało się tutaj około 500 macew, z których najstarsza zachowana pochodzi z 1791 roku.
Cmentarz żydowski w Jeleniewie – został założony w XVIII wieku i zajmuje powierzchnię 0,5 ha na której zachowało się trzydzieści jedennagrobków z napisami w języku hebrajskim, spośród których najstarszy pochodzi z 1788 roku.
Cmentarz żydowski w Białymstoku – cmentarz żydowski znajdujący się w Białymstoku przy ulicy Żabiej. Jest to jedyny w Europie cmentarz żydowski założony podczas II wojny światowej na terenie getta.
Rzymskokatolicki cmentarz parafialny w Suwałkach – cmentarz społeczności rzymskokatolickiej Suwałk. Nekropolia należy do parafii konkatedralnej św. Aleksandra, położona jest przy ul. Zarzecze w zachodniej części miasta. Został otwarty w 1820 roku i do dziś pozostaje największym suwalskim cmentarzem.
Cmentarz jeńców radzieckich w Zambrowie – położony przy ul. Mazowieckiej; urządzony na planie prostokąta o pow. ok. 1 ha. Cmentarz wpisany do rejestru zabytków (nr A-423/91).
Nowy cmentarz żydowski w Wysokiem Mazowieckim – to kirkut o powierzchni 0,6 ha, znajdujący się przy ul. Żwirki i Wigury w Wysokiem Mazowieckiem, odrestaurowany w 2006 r.
Łomża, Wąska 69
Nowy cmentarz żydowski w Łomży – znajduje się przy ul. Wąskiej 69. Został założony w 1892 roku, przy drodze do Zambrowa. Został założony po zapełnieniu starego cmentarza. Ostatni znany pochówek odbył się w 1941 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz.
Nowy cmentarz żydowski w Orli – kirkut służący niegdyś żydowskiej społeczności Orli. Powstał w XIX wieku po zapełnieniu starego cmentarza. Został zniszczony w czasie II wojny światowej. Miał powierzchnię około 1,5 ha. Obecnie na cmentarzu udaje się odnaleźć kilkadziesiąt nagrobków.

Strony