Suwałki

0

Suwałki (lit. Suvalkai, niem. Sudauen, Suwalken) – miasto na prawach powiatu położone w województwie podlaskim, nad rzeką Czarna Hańcza.

Warto zobaczyć

Suwałki, Mickiewicza 58
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach – kościół został zbudowany w latach 1838-1840 jako świątynia prawosławna pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.
Suwałki, Adama Mickiewicza
Ratusz w Suwałkach - suwalski ratusz składa się z dwóch budynków wybudowanych w stylu klasycystycznym: odwachu wybudowanego w 1834 oraz właściwego ratusza zbudowanego w 1844 według projektu Karola Majerskiego. Mieści się przy ulicy Adama Mickiewicza. Obecnie siedziba Urzędu Miejskiego.
Suwałki, Tadeusza Kościuszki 12
Kościół Świętej Trójcy w Suwałkach – kościół ewangelicko-augsburski wybudowany w latach 1838–1841 według projektu Wacława Ritschla i Karola Majerskiego. Jedyna czynna obecnie świątynia luterańska na Suwalszczyźnie.
Suwałki, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 2
Konkatedra św. Aleksandra w Suwałkach – klasycystyczna katedra św. Aleksandra zbudowana w 1825 według projektu Piotra Aignera, przebudowana około 1845 przez Henryka Marconiego.
Suwałki, Wojska Polskiego 34
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach - kościół został wybudowany w 1900 jako cerkiew 5. Brygady Strzeleckiej pod wezwaniem Aleksandra Newskiego. Po roku 1918 przejęli ją katolicy, a w 1923 roku duszpasterstwo wojskowe.
Rzymskokatolicki cmentarz parafialny w Suwałkach – cmentarz społeczności rzymskokatolickiej Suwałk. Nekropolia należy do parafii konkatedralnej św. Aleksandra, położona jest przy ul. Zarzecze w zachodniej części miasta. Został otwarty w 1820 roku i do dziś pozostaje największym suwalskim cmentarzem.
Suwałki, Kowieńska 13
Parafia Świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Suwałkach – parafia utworzona w 1992 roku. Należy do dekanatu Suwałki - św. Benedykta i Romualda diecezji ełckiej. Kościół wybudowany w latach 1993–1998. Parafię prowadzą księża diecezjalni. Pierwszym proboszczem był ks. prałat Tadeusz Rynkiewicz.