Gołdap

0

Gołdap (niem. Goldap, lit. Geldapė) – miasto powiatowe położone w woj. warmińsko-mazurskim, na terenie historycznej Litwy Mniejszej.

Warto zobaczyć

Gołdap, Stefana Żeromskiego
Konkatedra pw. NMP Matki Kościoła w Gołdapi – kościół konkatedralny w Gołdapi zbudowany w stylu późnogotyckim w 1560 z emporą i kruchtą południową z 1706 r. oraz zakrystią z 1717 r.
Gołdap, Wojska Polskiego
Kościół św. Leona - kościół wybudowany w roku 1894 w stylu neogotyckim.
Centrum Sportowo-Rekreacyjne Zajazd „Piękna Góra” – Rudziewicz – ośrodek narciarski położony na wschodnich zboczach Pięknej Góry (zwanej także Górą Gołdapską) (272 m n.p.m.) we Wzgórzach Szeskich na terenie powiatu gołdapskiego w gminie Gołdap.
Gołdap – jezioro w zachodniej części parku krajobrazowego Puszczy Rominckiej, na granicy Polski (województwo warmińsko-mazurskie) i Rosji (obwód kaliningradzki).
Gołdap, Ignacego Paderewskiego 35
Wieża ciśnień w Gołdapi – wieża wodna znajdująca się w Gołdapi przy ulicy Ignacego Paderewskiego, w pobliżu ul. Suwalskiej, wybudowana w 1905 roku, wyłączona z eksploatacji w 1986 roku. Od 1991 figuruje w Rejestrze Zabytków.
Rezerwat przyrody Mechacz Wielki - rezerwat utworzony w 1974 roku, położony jest w województwie warmińsko mazurskim, w gminie Gołdap, w nadleśnictwie Gołdap. Ochroną został objęty rozległy kompleks torfowiskowy z rzadkimi gatunkami roślin.
Gołdap, 1 Maja 41A
Parafia św. Józefa Robotnika w Gołdapi – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Gołdap należącym do diecezji ełckiej.