Kętrzyn

0

Kętrzyn (Rastembork, niem. Rastenburg, prus. Rastanpils) – miasto powiatowe gmina położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Warto zobaczyć

Kętrzyn, Plac Zamkowy 1
Zamek krzyżacki w Kętrzynie – budowla gotycka pochodząca z drugiej połowy XIV w., znajdująca się w Kętrzynie.
Bazylika kolegiacka św. Jerzego w Kętrzynie – kościół św. Jerzego budowany na miejscu dawnej strażnicy od 1359, rozbudowywany do pierwszych lat XVI wieku.
Kętrzyn, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1-2
Ratusz w Kętrzynie – budynek mieści się przy placu Piłsudskiego. Został wybudowany w stylu eklektycznym w latach 1885-1886 z inicjatywy burmistrza Wiewiórowskiego. Jest to budowla z czerwonej cegły, trzykondygnacyjna. Do 1997 był nieprzerwanie siedzibą władz miejskich.
Wieża ciśnień w Kętrzynie – wieża ciśnień znajdująca się w Kętrzynie przy ulicy Sikorskiego, wybudowana na początku XX wieku. Od 1987 figuruje w Rejestrze Zabytków.
Cerkiew św. Bazylego Wielkiego w Kętrzynie – cerkiew greckokatolicka w Kętrzynie, w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to nowoczesna świątynia wybudowana w latach 1996-1997 według projektu Jacka Mermona. Wewnątrz świątyni znajduje się współczesny ikonostas.
Jezioro Kętrzyńskie (potocznie Jezioro Miejskie, Jezioro Górne, niem. Oberteich) – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w Kętrzynie, o powierzchni 8,2 ha (0,5 km dł. x 0,3 km szer.), w dorzeczu rzeki Guber.
Kętrzyn, Bolesława Limanowskiego 9a
Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Kętrzynie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Kętrzyn, Generała Władysława Sikorskiego 15
Kościół Świętej Katarzyny w Kętrzynie – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kętrzyn II - Północny Wschód. Mieści się w Kętrzynie, w województwie warmińsko-mazurskim.
Kętrzyn, Zjazdowa 5
Kościół ewangelicki świętego Jana w Kętrzynie – kościół parafialny należący do diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Mieści się w Kętrzynie, w województwie warmińsko-mazurskim.