Powiat elbląski

0

Powiat elbląski - powiat ziemski w województwie warmińsko-mazurskim.

Warto zobaczyć

Pasłęk, Plac Świętego Wojciecha 5
Zamek krzyżacki w Pasłęku – zamek murowany został wybudowany przez Krzyżaków w XIV w. na miejscu wcześniejszego grodu wzniesionego przez plemię Prusów, którzy wykorzystali dogodne dla obronności położenie wzgórza mającego wysokie i strome stoki dostępne jedynie od strony miasta.
Zamek krzyżacki w Przezmarku – XIV-wieczna warownia położona na półwyspie między jeziorami Motława Wielka i Motława Mała, wzniesiona z polecenia komtura Lutera z Brunszwiku. Pełniła funkcję siedziby prokuratora, a następnie wójta krzyżackiego. Obecnie zachowany w ruinie, jest własnością prywatną.
Pałac w Barzynie (Pałac rodu von Bodeck) – pałac wraz z zespołem parkowym znajdujący się we wsi Barzyna (niem. Wiese) w gminie Rychliki w powiecie elbląskim w województwie warmińsko-mazurskim.
Pałac w Drulitach (Pałac rodziny Krahmer) (niem. Gutshaus Draulitten) – pałac wraz z zespołem parkowym i zabudowaniami gospodarczymi znajdujący się we wsi Drulity w gminie Pasłęk w powiecie elbląskim w województwie warmińsko-mazurskim.
Zespół klasztorny franciszkanów w Kadynach – zespół klasztorny franciszkanów zbudowany w latach 1745-99, 1889 roku, w Kadynach na wzniesieniu, w miejscu staropruskiego grodu plemienia Pomezanów.
Parafia św. Jana Chrzciciela (Sanktuarium Jezusa Miłosiernego) w Zielonce Pasłęckiej – parafia rzymskokatolicka położona w diecezji elbląskiej w Dekanacie Pasłęk II.
Parafia św. Mikołaja Biskupa w Pogrodziu – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana w 1365 roku. Do parafii należy miejscowości: Pogrodzie, Brzeziny, Chojnowo, Huta Żuławska, Nowinka, Przybyłowo, Rychnowy, Wodynia.