Pasłęk

0

Pasłęk (Holąd Pruski, niem. Preußisch Holland, prus. Pāistlauks) - miasto położone w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, nad rzeką Wąską uchodzącą do jeziora Drużno.

Warto zobaczyć

Pasłęk, Plac Świętego Wojciecha 5
Zamek krzyżacki w Pasłęku – zamek murowany został wybudowany przez Krzyżaków w XIV w. na miejscu wcześniejszego grodu wzniesionego przez plemię Prusów, którzy wykorzystali dogodne dla obronności położenie wzgórza mającego wysokie i strome stoki dostępne jedynie od strony miasta.
Pasłęk, Bolesława Chrobrego 7
Ratusz w Pasłęku – ratusz miejski w Pasłęku, przy ulicy Bolesława Chrobrego pochodzi z XIV wieku, przebudowany został w poł. XV w., XVI w. i w 1650 roku. Został zniszczony podczas II wojny światowej i odbudowany w latach 1959-1961. W budynku mieści się m.in. Biblioteka Pedagogiczna.
Pasłęk, ks. Bazylego Hrynyka
Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pasłęku - pasłęcka cerkiew greckokatolicka to dawny neogotycki kościół Świętego Józefa z 1855 roku, rozbudowany w latach 1909-1910. Budowniczym kościoła był Gustaw George. Po 1945 użytkowany był jako kaplica cmentarna.
Pasłęk, Chrobrego 1
Kościół św. Bartłomieja w Pasłęku – gotycki kościół z I połowy XIV wieku.
Cmentarz żydowski w Pasłęku – został założony w XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,3 ha, na której zachowało się około 15 nagrobków (z których najstarszy pochodzi z 1860 roku) z napisami w języku hebrajskim i niemieckim. Macewy wykonane są z piaskowca, marmuru i granitu.
Wieża ciśnień w Pasłęku – wieża wodna znajdująca się w Pasłęku przy ulicy Osińskiego, wybudowana w 1910 roku. W 1994 została wpisana do Rejestru Zabytków.
Pasłęk, Bohaterów Westerplatte
Cerkiew św. Onufrego i kościół ewangelicko-augsburski Świętego Jerzego w Pasłęku – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Gdańsk diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Współużytkowana przez Kościół Ewangelicko-Augsburski.
Pasłęk, Mikołaja Kopernika 28
Parafia bł. Jerzego Matulewicza w Pasłęku – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji elbląskiej, w Dekanacie Pasłęk II. Kościół parafialny pw. bł. Jerzego Matulewicza został wybudowany w latach 1991–1997. Mieści się przy ulicy Kopernika.