Braniewo

0

Braniewo (dawniej Braunsberga, niem. Braunsberg) – miasto powiatowe położone w województwie warmińsko-mazurskim, nad rzeką Pasłęką.

Warto zobaczyć

Bazylika św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie – bazylika mniejsza w Braniewie. Jej patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.
Braniewo, Świętokrzyska 10
Kościół Świętego Krzyża – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Braniewo archidiecezji warmińskiej. Jeden z rejestrowanych zabytków miasta.
Zamek w Braniewie – zamek biskupi z XIII wieku w Braniewie. Jego pozostałości znajdują się w południowo-wschodniej części Starego Miasta niedaleko kościoła św. Katarzyny.
Braniewo – stacja kolejowa w Braniewie, w województwie warmińsko-mazurskim, w Polsce.
Braniewo, Botaniczna 1
Miejski ogród zoologiczny w Braniewie – ogród zoologiczny znajdujący się przy ulicy Botanicznej w Braniewie. Ogród znajduje się na terenie fosy miejskiej. Został utworzony w latach 1955-1960 w miejscu istniejącego wcześniej ogrodu botanicznego.
Braniewo, Gdańska 17-19
Kolegium Jezuitów w Braniewie (Collegium Hosianum) – jedna z najważniejszych szkół jezuickich w Polsce, założona przez kardynała Stanisława Hozjusza.
Braniewo, Tadeusza Kościuszki 11
Cerkiew Świętej Trójcy w Braniewie - świątynia salowa, pięcioosiowa, założona na planie prostokąta z trójbocznym zamknięciem od wschodu, powstała na początku XVI wieku. Zakrystia niższa, kwadratowa, przylega od wschodu, kruchta przylega od północy. Obie pochodzą z lat 1681-1686.
Braniewo, Królewiecka 24
Kościół świętego Antoniego – jeden z rejestrowanych zabytków miasta Braniewa, w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Braniewo archidiecezji warmińskiej.