Powiat węgorzewski

0

Powiat węgorzewski - powiat ziemski w województwie warmińsko-mazurskim.

Warto zobaczyć

Zamek w Węgorzewie jest najstarszym zabytkiem miasta. Tereny dzisiejszego Węgorzewa zamieszkiwali do czasu podboju tych ziem przez Krzyżaków plemiona Galindów, którzy na wyspie Węgorapy w pobliżu jeziora Mamry wybudowali gród Angetete.
Do czasu wybudowania nowego pałacu w Sztynorcie siedziba rodu von Lehndorff przejściowo znajdowała się w Tarławkach. Pałac odbudowała Maria Eleonora von Dönhoff (córka Gerarda) , trzecia żona najwybitniejszego w XVII wieku przedstawiciela rodu Lehndorffów, Ahasvera von Lehndorffa (1637-1688).
Parafia wojskowa pw. Świętej Barbary w Węgorzewie znajduje się w Warmińsko-Mazurskim Dekanacie Wojskowym Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Jej proboszczem jest ks. ppłk Edwin Czach. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 4 grudnia 2004.
Ratusz w Węgorzewie został zbudowany w XIX wieku (dokładna data nie jest znana). Przed I wojną światową oraz w okresie międzywojennym mieścił Urząd Finansowy.
Kościół Świętych Piotra i Pawła w Węgorzewie został wybudowany w latach 1605-1611 w stylu późnogotyckim. W 1729 roku dobudowano transept.