Powiat ełcki

0

Powiat ełcki - powiat ziemski w województwie warmińsko-mazurskim.

Warto zobaczyć

Ełk, Zamkowa 1
Zamek w Ełku – zamek krzyżacki mieszczący się w Ełku na półwyspie (w przeszłości wyspie) Jeziora Ełckiego przy ul. Zamkowej.
Ełk, Tadeusza Kościuszki 16
Katedra św. Wojciecha w Ełku - kościół wybudowany w 1893 w stylu neogotyckim, konsekrowany 19 sierpnia 1903 przez bpa Edwarda Hermanna, otrzymał wezwanie św. Wojciecha i Przemienienia Pańskiego. Odnowiony i odmalowany w 1955. Kolejny, generalny remont, przeprowadzono w latach 1993-1995.
Ełk, Marii Konopnickiej 9A
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ełku – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Białystok diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Ełk, Armii Krajowej
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku - największy i najstarszy kościół w Ełku, wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1847-1850. Przebudowany w latach 1922-1925 po zniszczeniach wojennych i pożarze z 1914 roku.
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Starych Juchach - Parafia Trójcy Przenajświętszej w Starych Juchach należy do Dekanatu Świętej Rodziny w Ełku. Erygował ją biskup warmiński Mikołaj von Tüngen, 25 czerwca 1487 roku, ponownie reaktywował Biskup Warmiński Tomasz Wilczyński w 1962 roku.
Jezioro Dybowskie - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. ełckim, w gminie Prostki, leżące na terenie Pojezierza Ełckiego.
Łaśmiady (niem. Laschmieden See) – jezioro w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, na terenie Pojezierza Ełckiego.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalinowie − kościół wybudowany w 1924 w mazurskiej wsi Kalinowo. Mieści się przy ulicy Mazurskiej 1. Początkowo świątynia ewangelicka, po II wojnie światowej polski kościół rzymskokatolicki. Od 1992 widnieje w rejestrze zabytków.
Straduny, Mikołaja Kopernika 1
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Stradunach − kościół w mazurskiej wsi Straduny. Wybudowany w latach 1736-1738 w miejsce starego kościoła drewnianego. Do 1945 świątynia ewangelicka, po II wojnie światowej polski kościół rzymskokatolicki. Od 1966 widnieje w rejestrze zabytków.
Ełk, Piękna
Cmentarz Katolicki w Ełku – zabytkowy cmentarz rzymskokatolicki w Ełku założony około połowy XIX wieku. Zlokalizowany przy współczesnej ulicy Pięknej, w momencie założenia znajdował się na obrzeżach miasta.