Powiat piski

0

Powiat piski - powiat ziemski w województwie warmińsko-mazurskim.

Warto zobaczyć

Pisz, pl. Daszyńskiego 7
Ratusz w Piszu - piski ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1900 za pieniądze pochodzące z kontrybucji wypłaconych przez Francję po wojnie francusko-pruskiej 1871. Mieści Muzeum Ziemi Piskiej, Starostwo Powiatowe i Urząd Stanu Cywilnego. Jest to budowla dwukondygnacjowa z niewielką sygnaturką.
Biała Piska, Plac Adama Mickiewicza 25
Ratusz w Białej Piskiej – ratusz znajdujący się przy ulicy Mickiewicza. Obecnie mieści Urząd Miasta i Gminy Biała Piska, Urząd Stanu Cywilnego, komisariat policji i bank.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Piszu – najstarszy kościół w Piszu. Do 1945 świątynia ewangelicka. Od 1946 siedziba rzymskokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela w Piszu.
Orzysz (niem. Arys-See) – jezioro położone na Pojezierzu Mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz. Na południowo-zachodnim brzegu jeziora leży miasto Orzysz.
Orzysz, Ełcka 22
Cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego w Orzyszu – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew znajduje się przy ulicy Ełckiej 22.
Kościół Matki Bożej Szkaplerznej – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Biała Piska diecezji ełckiej. Jeden z zabytków miasta.
Wiartel – jezioro Pojezierza Mazurskiego leżące 6 km na południowy zachód od Pisza, w Puszczy Piskiej.
Kościół Matki Bożej Miłosierdzia Ostrobramskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Pisz diecezji ełckiej. Jeden z zabytków miasta.