Pisz

0

Pisz (Jańsbork albo Jansbork, niem. Johannisburg, prus. Pīsis) - miasto powiatowe położone w woj. warmińsko-mazurskim, nad jeziorem Roś i rzeką Pisą.

Warto zobaczyć

Kościół św. Jana Chrzciciela w Piszu – najstarszy kościół w Piszu. Do 1945 świątynia ewangelicka. Od 1946 siedziba rzymskokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela w Piszu.
Pisz, pl. Daszyńskiego 7
Ratusz w Piszu - piski ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1900 za pieniądze pochodzące z kontrybucji wypłaconych przez Francję po wojnie francusko-pruskiej 1871. Mieści Muzeum Ziemi Piskiej, Starostwo Powiatowe i Urząd Stanu Cywilnego. Jest to budowla dwukondygnacjowa z niewielką sygnaturką.
Pisz, Trzcinowa 1
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piszu - parafia został kanonicznie erygowana 6 grudnia 1998 przez biskupa ełckiego Wojciecha Ziembę. Jej terytorium wydzielono z parafii Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej.
Wieża ciśnień w Piszu – wieża wodna znajdująca się w Piszu przy ulicy Gdańskiej, wybudowana w 1907 roku. W 1992 roku została wyłączona z eksploatacji. W 2007 roku została wpisana do Rejestru Zabytków, a w 2013 roku została gruntownie odrestaurowana i wyremontowana.
Zamek w Piszu, potocznie: zamek piski – zamek znajdujący się w Piszu.