Olsztyn

0

Olsztyn (niem. Allenstein, hist. pol. Holstin, prus. Alnāsteini) – miasto powiatowe i stolica województwa warmińsko-mazurskiego, położone w południowej części Warmii.

Warto zobaczyć

Olsztyn, Zamkowa 2
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Zamek stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Najsławniejszym administratorem pełniącym te obowiązki w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik.
Olsztyn, Stare Miasto
Rynek Starego Miasta – oficjalna nazwa to ulica Stare Miasto – jest jednym z najstarszych zabytkowych i głównych placów olsztyńskiego Starego Miasta, który znajduje się w środku Starego Miasta.
Olsztyn, Stanisława Staszica 12
Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła w Olsztynie – kościół zbudowany w II poł. XIV wieku.
Olsztyn, Stanisława Staszica 5
Pałac Archiprezbitera w Olsztynie (Pałac biskupi) – pałac znajdujący się w Olsztynie w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowany w latach 1771- 1772 w stylu neobarokowym jako siedziba archiprezbiteratu olsztyńskiego, wielokrotnie przebudowywany.
Olsztyn, Plac Jana Pawła II 1
Ratusz w Olsztynie – siedziba władz Olsztyna od 1915 roku. Znajduje się w Śródmieściu przy placu Jana Pawła II.
Parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie – rzymskokatolicka parafia w Olsztynie, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Olsztyn IV – Jaroty. Została utworzona 14 kwietnia 1996. Kościół parafialny mieści się przy ulicy Bajkowej. Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Olsztyn, Stare Miasto 33
Stary Ratusz w Olsztynie został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, tuż po uzyskaniu przez Olsztyn praw miejskich. Do 1915 roku stanowił on siedzibę władz miasta.
Olsztyn, Zatorze, Jagiellońska 41
Kościół św. Józefa w Olsztynie – najstarsza świątynia olsztyńskiej dzielnicy Zatorze. Powstał w latach 1912-1913 w stylu neoromańskim. Budowla posiada trzy nawy oraz transept. Wschodnia fasada jest dwuwieżowa. Projektantem kościoła był Fritz Heitmann.
Olsztyn, Śródmieście, Pana Tadeusza 16
Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Olsztynie – rzymskokatolicka parafia w Olsztynie, należąca do archidiecezji warmińskiej i Olsztyn I – Śródmieście. Została utworzona 3 maja 1991. Kościół parafialny mieści się przy ulicy Pana Tadeusza. Parafię prowadzą ksieża Kapucyni.