Powiat giżycki

0

Powiat giżycki - powiat ziemski w województwie warmińsko-mazurskim.

Warto zobaczyć

Giżycko, Turystyczna 1
Twierdza Boyen – twierdza o kształcie gwiazdy stanowiąca ważny obiekt strategiczny. Położony w zachodniej części Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami mazurskimi – Kisajno (południowa część kompleksu Mamr) i Niegocin.
Ryn, Plac Wolności 2
Zamek w Rynie – położony na wzniesieniu pomiędzy Jeziorem Ryńskim i Ołów, mieści się przy Placu Wolności.
Zamek w Giżycku – położony w przesmyku jezior: Niegocin i Kisajno, nad brzegiem Kanału Giżyckiego. Mieści się przy ulicy Stanisława Moniuszki. Obecnie użytkowany jako jeden z budynków hotelu St. Bruno.
Ryn, Tadeusza Kościuszki 12
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Rynie – parafia rzymskokatolicka została erygowana kanonicznie w 1962, kościół wybudowano w latach 1978-1980, został poświęcony 1 czerwca 1980 przez biskupa warmińskiego Józefa Glempa.
Jędzelek - zanikające jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. giżyckim, w gminie Miłki, leżące na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
Giżycko, Warszawska 35
Cerkiew pod wezwaniem św. Anny w Giżycku – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Popówka Wielka - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. giżyckim, leżące na terenie Pojezierza Mazurskiego, mające charakter przepływowy położone w obrębie miasta Giżycko.
Kościół Świętego Brunona Biskupa i Męczennika – najstarszy kościół rzymskokatolicki w Giżycku. Należy do dekanatu Giżycko - św. Szczepana Męczennika diecezji ełckiej.