Giżycko

0

Giżycko (niem. Lötzen, prus. Lēcai) – miasto powiatowe położone na Mazurach pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin.

Warto zobaczyć

Giżycko, Turystyczna 1
Twierdza Boyen – twierdza o kształcie gwiazdy stanowiąca ważny obiekt strategiczny. Położony w zachodniej części Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami mazurskimi – Kisajno (południowa część kompleksu Mamr) i Niegocin.
Zamek w Giżycku – położony w przesmyku jezior: Niegocin i Kisajno, nad brzegiem Kanału Giżyckiego. Mieści się przy ulicy Stanisława Moniuszki. Obecnie użytkowany jako jeden z budynków hotelu St. Bruno.
Giżycko, Warszawska 35
Cerkiew pod wezwaniem św. Anny w Giżycku – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Popówka Wielka - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. giżyckim, leżące na terenie Pojezierza Mazurskiego, mające charakter przepływowy położone w obrębie miasta Giżycko.
Most obrotowy w Giżycku – most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim, w ciągu ulicy Stanisława Moniuszki w Giżycku przeznaczony dla pojazdów o masie całkowitej do 2,5 ton. Jest to jeden z trzech mostów drogowych przez Kanał Łuczański w mieście.
Kościół Świętego Brunona Biskupa i Męczennika – najstarszy kościół rzymskokatolicki w Giżycku. Należy do dekanatu Giżycko - św. Szczepana Męczennika diecezji ełckiej.
Niegocin (niem. Löwentinsee) – jezioro morenowe w Krainie Wielkich Jezior w województwie warmińsko-mazurskim; powierzchnia 2604 ha, głębokość do 39,7 m. Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
Giżycko, Plac Grunwaldzki 6
Parafialny kościół ewangelicko-augsburski z 1827 roku. Zbudowany na tle prostokąta, salowy, z wysuniętą wieżą zachodnią, murowany, otynkowany, z dachem dwuspadowym krytym dachówką i wieżą na planie kwadratu. W 1881 r. dobudowano apsydę chóru. Znajduje się w centrum Giżycka przy Placu Grunwaldzkim.
Giżycko, Królowej Jadwigi 12
Parafia Świętej Anny w Giżycku – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Giżycko - św. Krzysztofa należącym do diecezji ełckiej. Proboszczem parafii od momentu jej powstania jest ks. Stanisław Adamowicz.