Górowo Iławeckie

0

Górowo Iławeckie - miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim.

Warto zobaczyć

Ratusz w Górowie Iławeckim - pierwotnie gotycka budowla z XIV wieku, gruntownie przebudowana po 1655 roku i w latach 1846 - 1847. Jest to prostokątny, piętrowy, murowany budynek. Usytuowany na dawnych, wysokich piwnicach ma również zagospodarowane poddasze.
Górowo Iławeckie, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 20
Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim – świątynia wzmiankowana w dokumentach już w 1367 r., a wybudowana między latami 1335 i 1367. W czasach reformacji została przejęta przez protestantów. Po pożarze odbudowana w 1655. Na początku XIX w.
Górowo Iławeckie, Kardynała Wyszyńskiego
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górowie Iławeckim – świątynia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górowie Iławeckim.
Górowo Iławeckie, Kardynała Wyszyńskiego 11
Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Górowie Iławeckim – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Górowo Iławeckie, Czerniakowskiego
Cmentarz żydowski w Górowie Iławeckiem – został założony w XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,1 ha. Do naszych czasów zachowało się dwadzieścia jeden nagrobków wykonanych z piaskowca i zawierających napisy w języku hebrajskim i niemieckim.
Staw Garncarski - jezioro na Wzniesieniach Górowskich, w obrębie miasta Górowo Iławeckie, na wschód od rynku. Jezioro posiada różną roślinność. Na środku akwenu znajduje się wyspa. Staw jest otoczony ulicami: Nadbrzeżną, Krasickiego, Armii Czerwonej i Polną.