Bartoszyce

0

Bartoszyce (Barsztyn, niem. Bartenstein) – miasto powiatowe położone w województwie warmińsko-mazurskim, w dolinie rzeki Łyny, w historycznej krainie Barcji.

Warto zobaczyć

Zamek w Bartoszycach - krzyżacki zamek założony w Bartoszycach w XIII wieku jako jedna z pierwszych twierdz zakonu na terytorium Prus, obecnie niezachowany.
Kościół św. Brunona w Bartoszycach – zbudowany w latach 1882-1883 w stylu neogotyckim jako pierwsza katolicka świątynia w mieście.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Bartoszycach wzniesiony w XV wieku. Położony jest w północno-wschodniej części miasta na lewym brzegu Łyny. Reprezentuje styl gotycki.
Bartoszyce, Plac Konstytucji 3 Maja 20
Brama Lidzbarska w Bartoszycach (niem. Heilsberger Tor) – jedyna zachowana pozostałość murów miejskich, wybudowana w 1468 w stylu gotyckim, kilkukrotnie przebudowywana. Jedna z dominant w panoramie miasta.
Bartoszyce, Księcia Józefa Poniatowskiego 4
Cerkiew św. Andrzeja Apostoła w Bartoszycach – cerkiew greckokatolicka w Bartoszycach, w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to świątynia przebudowana w latach 1996-1998 z budynku dawnej straży pożarnej mieszczącego się przy ulicy Poniatowskiego.
Bartoszyce, Plac Wolności 1
Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach (niem. St. Johanneskirche von Bartenstein) – kościół farny w Bartoszycach, wybudowany w połowie XIV wieku w stylu gotyckim, kilkukrotnie rozbudowywany. Jedna z dominant w panoramie miasta.
Kamienne baby, Bartki – dwa kamienne posągi należące do grupy tzw. bab pruskich. Wraz z kamienną misą stoją na skwerze przy zbiegu ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Bohaterów Warszawy w Bartoszycach. Są najstarszymi bartoszyckimi zabytkami.
Bartoszyce, Bolesława Limanowskiego 1
Wieża ciśnień w Bartoszycach – wieża wodna znajdująca się w Bartoszycach przy ulicy Limanowskiego 1, wybudowana około 1904 roku, eksploatowana od 1912 do lat 70. XX wieku. W 1991 została wpisana do Rejestru Zabytków.
Bartoszyce, Bohaterów Monte Cassino 9
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach – najstarsza bartoszycka szkoła mieszcząca się w XVIII-wiecznym neogotyckim budynku. Kontynuuje tradycje szkoły parafialnej, ewangelickiej szkoły łacińskiej i pruskiego Państwowego Gimnazjum Męskiego.