Gmina Bartoszyce

0

Gmina Bartoszyce - gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckm.

Warto zobaczyć

Pałac w Galinach (Pałac rodu von Eulenburg) (niem. Schloss Gallingen) – to zespół pałacowy wraz z zespołem parkowym i licznymi zabudowaniami gospodarczymi znajdujące się we wsi Galiny w gminie Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim.
Pałac w Łabędniku (Pałac rodu von der Groeben, niem. Schloss von Groß Schwansfeld) – pałac wraz z zespołem parkowym znajdujący się we wsi Łabędnik (niem. Groß Schwansfeld) w gminie Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim.
Pałac w Osiece (Biały Książę - 1861 r.) – pałac wraz z zespołem parkowym położony we wsi Osieka w gminie Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowany w 1861 w stylu italianizującym.
Pałac w Tolko (Pałac rodu von Tettau) – pałac wraz z zespołem parkowym znajdujący się we wsi Tolko w gminie Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowany pod koniec XVII wieku w stylu barokowym jako siedziba rodu von Tettau.
Dwór w Glitajnach (niem. Gutshaus von Glittehnen) – dwór znajdujący się we wsi Glitajny w gminie Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowany w I poł. XIX wieku w stylu klasycystycznym, przebudowywany.
Pałac w Łojdach (pałac von Negenbornów) – pałac wraz z zespołem parkowym położony we wsi Łojdy (niem. Loyden) w gminie Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowany został w 1877 w stylu neoklasycystycznym jako siedziba rodu von Negenborn.
Dwór w Sędławkach (niem. Gutshaus Sandlack) – dwór znajdujący się we wsi Sędławki w gminie Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowany został w 2. poł. XIX jako siedziba lokalnego gospodarstwa w stylu klasycystycznym.
Jarkowo, Armii Krajowej 30
Dwór w Jarkowie (niem. Gutshaus Erwienen) – dwór znajdujący się we wsi Jarkowo w gminie Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowany został wieloetapowo, w większości na przełomie XIX i XX wieku jako siedziba lokalnego folwarku, przed wojną własność Erwina Engelbrechta.
Gotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowany ok. 1388 r., orientowany, salowy, z wydzielonym prezbiterium (proboszcz wymieniany już w 1372), powiększony w1466, wieża od strony zachodniej wybudowana została ok. 1500 r. W 1726 r.