Gmina Pasłęk

0

Gmina Pasłęk - gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskm.

Warto zobaczyć

Pasłęk, Plac Świętego Wojciecha 5
Zamek krzyżacki w Pasłęku – zamek murowany został wybudowany przez Krzyżaków w XIV w. na miejscu wcześniejszego grodu wzniesionego przez plemię Prusów, którzy wykorzystali dogodne dla obronności położenie wzgórza mającego wysokie i strome stoki dostępne jedynie od strony miasta.
Pałac w Drulitach (Pałac rodziny Krahmer) (niem. Gutshaus Draulitten) – pałac wraz z zespołem parkowym i zabudowaniami gospodarczymi znajdujący się we wsi Drulity w gminie Pasłęk w powiecie elbląskim w województwie warmińsko-mazurskim.
Parafia św. Jana Chrzciciela (Sanktuarium Jezusa Miłosiernego) w Zielonce Pasłęckiej – parafia rzymskokatolicka położona w diecezji elbląskiej w Dekanacie Pasłęk II.
Pasłęk, Bolesława Chrobrego 7
Ratusz w Pasłęku – ratusz miejski w Pasłęku, przy ulicy Bolesława Chrobrego pochodzi z XIV wieku, przebudowany został w poł. XV w., XVI w. i w 1650 roku. Został zniszczony podczas II wojny światowej i odbudowany w latach 1959-1961. W budynku mieści się m.in. Biblioteka Pedagogiczna.
Pasłęk, ks. Bazylego Hrynyka
Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pasłęku - pasłęcka cerkiew greckokatolicka to dawny neogotycki kościół Świętego Józefa z 1855 roku, rozbudowany w latach 1909-1910. Budowniczym kościoła był Gustaw George. Po 1945 użytkowany był jako kaplica cmentarna.
Pasłęk, Chrobrego 1
Kościół św. Bartłomieja w Pasłęku – gotycki kościół z I połowy XIV wieku.
Cmentarz żydowski w Pasłęku – został założony w XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,3 ha, na której zachowało się około 15 nagrobków (z których najstarszy pochodzi z 1860 roku) z napisami w języku hebrajskim i niemieckim. Macewy wykonane są z piaskowca, marmuru i granitu.