Suwałki - Atrakcje

Strony

Suwałki, Mickiewicza 58
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach – kościół został zbudowany w latach 1838-1840 jako świątynia prawosławna pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.
Suwałki, Adama Mickiewicza
Ratusz w Suwałkach - suwalski ratusz składa się z dwóch budynków wybudowanych w stylu klasycystycznym: odwachu wybudowanego w 1834 oraz właściwego ratusza zbudowanego w 1844 według projektu Karola Majerskiego. Mieści się przy ulicy Adama Mickiewicza. Obecnie siedziba Urzędu Miejskiego.
Suwałki, Tadeusza Kościuszki 12
Kościół Świętej Trójcy w Suwałkach – kościół ewangelicko-augsburski wybudowany w latach 1838–1841 według projektu Wacława Ritschla i Karola Majerskiego. Jedyna czynna obecnie świątynia luterańska na Suwalszczyźnie.
Suwałki, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 2
Konkatedra św. Aleksandra w Suwałkach – klasycystyczna katedra św. Aleksandra zbudowana w 1825 według projektu Piotra Aignera, przebudowana około 1845 przez Henryka Marconiego.
Suwałki, Wojska Polskiego 34
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach - kościół został wybudowany w 1900 jako cerkiew 5. Brygady Strzeleckiej pod wezwaniem Aleksandra Newskiego. Po roku 1918 przejęli ją katolicy, a w 1923 roku duszpasterstwo wojskowe.
Rzymskokatolicki cmentarz parafialny w Suwałkach – cmentarz społeczności rzymskokatolickiej Suwałk. Nekropolia należy do parafii konkatedralnej św. Aleksandra, położona jest przy ul. Zarzecze w zachodniej części miasta. Został otwarty w 1820 roku i do dziś pozostaje największym suwalskim cmentarzem.
Suwałki, Kowieńska 13
Parafia Świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Suwałkach – parafia utworzona w 1992 roku. Należy do dekanatu Suwałki - św. Benedykta i Romualda diecezji ełckiej. Kościół wybudowany w latach 1993–1998. Parafię prowadzą księża diecezjalni. Pierwszym proboszczem był ks. prałat Tadeusz Rynkiewicz.
Suwałki, Zarzecze 6
Cerkiew pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Suwałkach – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Białystok diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia została wybudowana w latach 1891–1892. Wyświęcono ją 8 września 1892.
Cmentarz żydowski w Suwałkach – kirkut, który został założony w 1825. Ostatni znany pochówek odbył się w 2010. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Na powierzchni 3,8 ha zachowało się około 20 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1856.
Zalew Arkadia – sztuczny zbiornik wodny znajdujący się w Suwałkach nad rzeką Czarna Hańcza od strony południowo-zachodniej, między starym miastem a osiedlem Zahańcze. Obok znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji z halą sportową i zapleczem hotelowym oraz basenem.
Suwałki, Szwajcaria
Rezerwat "Cmentarzysko Jaćwingów" – rezerwat położony we wsi Szwajcaria na Suwalszczyźnie, około 5 km na północny wschód od Suwałk. Zajmuje powierzchnię 4,12 ha. Powołany został Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 30 października 1959 (MP nr 96 poz.517).
Suwałki – stacja kolejowa osobowa i towarowa w powiecie suwalskim, w województwie podlaskim.
Suwałki, Mikołaja Reja
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich – cmentarz położony na osiedlu Szwajcaria przy wyjeździe z Suwałk w kierunku Jeleniewa (droga wojewódzka 655) za Cmentarzem Komunalnym w Suwałkach.
Suwałki, Noniewicza 25
Wielka Synagoga w Suwałkach – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Suwałkach na Starym Mieście, przy dawnej ulicy Włodzimierza Lenina 34, obecnie Noniewicza 25.
Pomnik Jana Pawła II w Suwałkach – pomnik Jana Pawła II przy placu Józefa Piłsudskiego obok konkatedry św. Aleksandra w Suwałkach.

Strony