Powiat suwalski - Atrakcje

Strony

Wigierski Park Narodowy – jeden z największych parków narodowych w Polsce. Został powołany z dniem 1 stycznia 1989 r. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 1988 r. (Dziennik Ustaw nr 25 z dn. 21 lipca 1988, poz. 173) jako piętnasty z kolei park narodowy w Polsce.
Karasiewek – niewielkie jezioro w gminie Bakałarzewo, w powiecie suwalskim, w woj. podlaskim.
Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Rutce-Tartaku – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Suwałki – Miłosierdzia Bożego należącym do diecezji ełckiej. Erygowana w 1925. Mieści się przy ulicy Suwalskiej.
Iłgiel - jezioro położone w północno-wchodniej Polsce, na Pojezierzu Suwalskim, w woj. podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Szypliszki.
Rezerwat „Głazowisko Łopuchowskie” – rezerwat przyrody powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 1 lipca 1988 (MP nr 21, poz. 193) na powierzchni 15,88 ha w gminie Jeleniewo we wsi Łopuchowo (województwo podlaskie).
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Becejłach – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Suwałki – Miłosierdzia Bożego należącym do diecezji ełckiej. Erygowana w dniu 8 kwietnia 1908 roku. .
Cmentarz wojenny w Rutce – cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w 1914 roku w czasie I wojny światowej. Na cmentarzu spoczywa 565 żołnierzy niemieckich i 1534 rosyjskich.
Wiżajny (lit. Vižainis) - jezioro położone w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Wiżajny, ok. 1 km od granicy z Litwą. Najwyżej położone duże jezioro Pojezierza Wschodniosuwalskiego.
Cmentarz żydowski w Jeleniewie – został założony w XVIII wieku i zajmuje powierzchnię 0,5 ha na której zachowało się trzydzieści jedennagrobków z napisami w języku hebrajskim, spośród których najstarszy pochodzi z 1788 roku.
Kościół świętego Jakuba Apostoła w Bakałarzewie – rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Bakałarzewo, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Filipów diecezji ełckiej.
Wigry – jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w województwie podlaskim na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.
Jezioro Krzywe Filipowskie - jezioro w woj. podlaskim, w pow. suwalskim, w gminie Przerośl, leżące na terenie Pojezierza Litewskiego. Dno muliste, częściowo piaszczyste. Zamieszkane głównie przez leszcze i sandacze.
Rospuda Filipowska (także Jezioro Jemieliste) – jezioro w północno-wschodniej Polsce, na Pojezierzu Suwalskim. Przepływa przez nie rzeka Rospuda. Powierzchnia: 344 ha Długość: 5,8 km Szerokość: do 0,8 km Maks. głębokość: 38,9 m Wysokość n.p.m.: 173,2 m
Przerośl, Kościelna 5
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Przerośli – rzymskokatolicki kościół parafialny, znajdujący się w dawnym mieście, obecnie wsi Przerośl, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Filipów diecezji ełckiej.
Głazowisko Fuledzki Róg – nieistniejący rezerwat przyrody nieożywionej im. prof. Stanisława Małkowskiego.

Strony