Powiat bielski - Atrakcje

Strony

Ratusz w Bielsku Podlaskim – budynek został wzniesiony w latach 1776-1780 w stylu późnobarokowym według projektu Jana Sękowskiego, nadwornego architekta Branickich. W ciągu wieków był trzykrotnie przebudowywany, w pierwszej połowie XIX wieku, przed rokiem 1920 i w 1942.
Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim – zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny istniejący od XV wieku. Usytuowany w pobliżu rynku, przy dawnym osiedlu „Poświątne". Był początkowo drewnianą budowlą o nieznanym kształcie, która kilka razy płonęła.
Pałac Ossolińskich w Rudce – pałac w stylu neobarokowym, mieszący się w Rudce (powiat bielski, województwo podlaskie).
Orla, Kleszczowska 9
Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Orli – prawosławna cerkiew parafii św. Jana Teologa w Orli. Należy do dekanatu Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia znajduje się przy ulicy Kleszczelowskiej.
Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła (Michajłowska) w Bielsku Podlaskim – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Bielsk Podlaski, Adama Mickiewicza 179
Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Kościół Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim – rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w Bielsku Podlaskim, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Bielsk Podlaski diecezji drohiczyńskiej.
Orla, Adama Mickiewicza
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego w Orli – prawosławna cerkiew cmentarna. Należy do parafii św. Jana Teologa w Orli, w dekanacie Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Cerkiew pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Andryjankach – prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii Zaśnięcia Matki Bożej w Boćkach, w dekanacie Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Dwór w Hołowiesku – teren po dawnym dworze w Hołowiesku znajduje się na terenie miasta Bielsk Podlaski w okolicach ul. Traugutta, przy ul. Hołowieskiej 7. Dwór był siedzibą starosty bielskiego po spaleniu się bielskiego zamku królewskiego w 1564 roku.
Cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Sasinach – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Bielsk Podlaski, Romualda Traugutta 5
Cerkiew pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego (Woskriesieńska) w Bielsku Podlaskim – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia znajduje się przy ulicy Romualda Traugutta.
Orla, Armii Czerwonej 37
Synagoga w Orli – synagoga znajdująca się w Orli w centrum wsi. Jest najlepiej zachowaną synagogą w powiecie bielskim.
Bielsk Podlaski, Białowieska 20
Cmentarz wojenny w Bielski Podlaskim – cmentarz z I wojny światowej i II wojny światowej znajdujący się na zachód w Bielsku Podlaskim.
Nowy cmentarz żydowski w Orli – kirkut służący niegdyś żydowskiej społeczności Orli. Powstał w XIX wieku po zapełnieniu starego cmentarza. Został zniszczony w czasie II wojny światowej. Miał powierzchnię około 1,5 ha. Obecnie na cmentarzu udaje się odnaleźć kilkadziesiąt nagrobków.
Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Niemyjach Nowych – rzymskokatolicka parafia, znajdująca się w dekanacie Ciechanowiec w diecezji drohiczyńskiej. Mieści się w Niemyjach Nowych. Została erygowana 3 maja 1950 roku. Obecnym proboszczem parafii jest ks. mgr Tadeusz Czyżak.
Bielsk Podlaski, Jagiellońska 6
Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy (Preczystieńska) w Bielsku Podlaskim – prawosławna cerkiew konkatedralna oraz parafialna. Należy do dekanatu Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Bielsk Podlaski, Władysława Reymonta 6
Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy Władysława Reymonta 6.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Maleszach – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Strony