Łomża

0

Łomża – miasto na prawach powiatu położone w województwie podlaskim, nad rzeką Narew.

Warto zobaczyć

Łomża, Dworna 25
Telefon: 0862163930
Katedra św. Michała Archanioła w Łomży – późnogotycki kościół św. Michała Archanioła wzniesiony ok. 1526.
Łomża, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży – sanktuarium – kościół Miłosierdzia Bożego w Łomży, położony na osiedlu Jantar przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11, erygowany 1 grudnia 1985.
Łomża, Stary Rynek 14
Ratusz w Łomży (nowy) – budowla klasycystyczna wybudowana w 1823 według projektu Aleksandra Groffe. Dziesięć lat później od strony wschodniej dobudowano oficyny według projektu Teodora Bogumiła Seyfrieda, dzięki czemu powstał prostokątny dziedziniec. Budynek na planie prostokąta, dwukondygnacyjny.
Łomża, Poznańska 137
Parafia rzymskokatolicka Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łomży – należy do dekanatu Łomża - św. Brunona diecezji łomżyńskiej, metropolii białostockiej.
Łomża, Henryka Sienkiewicza 1
Kościół Rektoralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kościół rzymskokatolicki w Łomży, wzniesiony w 1873 jako cerkiew św. Trójcy, posiadająca status soboru od 1885. Po 1918 świątynia przemianowana na kościół rzymskokatolicki.
Łomża, Wąska 69
Nowy cmentarz żydowski w Łomży – znajduje się przy ul. Wąskiej 69. Został założony w 1892 roku, przy drodze do Zambrowa. Został założony po zapełnieniu starego cmentarza. Ostatni znany pochówek odbył się w 1941 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz.
Łomża, Krzywe Koło 3
Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Łomży – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Łomża - św. Michała Archanioła należącym do diecezji łomżyńskiej.
Łomża, Dworna 20 / Sadowa 3
Pałac Biskupi – pałac biskupów łomżyńskich wybudowany w 1925 roku z inicjatywy biskupa Romualda Jałbrzykowskiego. Jest to budynek w stylu neoklasycystycznym, wybudowany według projektu architekta Zdzisława Świątkowskiego. Budynek znajduje się na południe od Katedry św.
Łomża, Senatorska 4
Wielka Synagoga w Łomży – znajdowała się w Łomży w obrębie Starego Miasta, przy ul. Senatorskiej 28. Zgodnie ze źródłami żydowskimi min. Pinkas haKehilot zaprojektowana przez Henryka Marconiego.
Łomża, Mikołaja Kopernika
Zespół cmentarny w Łomży. W 1801 roku poza ówczesnymi granicami Łomży został wytyczony teren przeznaczony dla nowego cmentarza rzymskokatolickiego.