Powiat jasielski - Cmentarze

Strony

Stary Cmentarz w Bączalu Dolnym – zabytkowy, rzymskokatolicki cmentarz będący własnością parafii Imienia Maryi i św. Mikołaja w Bączalu Dolnym, założony w 1786 roku. Wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków.
Jasło, Floriańska 38
Cmentarz żydowski w Jaśle – cmentarz żydowski w Jaśle przy ul. Floriańskiej (sąsiadujący z domem nr 38).
Cmentarz wojenny nr 27 - Bączal – zabytkowy wielonarodowościowy cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, znajdujący się na pograniczu wsi Bączal Dolny z Bączalem Górnym, a miejscowością Sławęcin w powiecie jasielskim województwa podkarpackiego. Wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K.
Cmentarz wojenny nr 28 – zabytkowy cmentarz wojenny, zaprojektowany przez Johanna Jägera na skraju lasu na przysiółku Nowiny - Wałówka, w sąsiedztwie granicy obrębów Bączala Górnego i Jabłonicy. Okręg cmentarny numer II (jasielski).
Cmentarz wojenny nr 36 - Podzamcze – cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Johanna Jagera znajdujący się na przedmieściu Jasła. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.
Cmentarz wojenny nr 7 - Desznica – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča oraz Adolfa Kašpara znajdujący się we wsi Desznica w powiecie jasielskim, w gminie Nowy Żmigród.
Cmentarz wojenny nr 22 - Jasło – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Johanna Jägera, znajdujący się we Jaśle,województwie podkarpackim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.
Cmentarz żydowski w Nowym Żmigrodzie – został założony na początku XVI wieku i zajmuje powierzchnię 2 ha. Cmentarz został zniszczony podczas II wojny światowej. Zachowało się około 250 nagrobków z czego około 100 jest w dobrym stanie. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1742 roku.
Cmentarz wojenny nr 38 - Kołaczyce – austriacki cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Johanna Jägera, znajdujący się w gminie Kołaczyce w mieście Kołaczyce, około 400 m od drogi Jasło-Pilzno Na cmentarzu pochowanych jest łącznie 41 żołnierzy: 39 Rosjan, 2 Niemców
Cmentarz wojenny nr 8 - Nowy Żmigród – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, w formie sporego prostokąta otoczonego kamienno-drewnianym płotem, znajdujący się w miejscowości Nowy Żmigród w gminie Nowy Żmigród.
Cmentarz wojenny nr 229 - Skurowa − cmentarz wojenny z I wojny światowej. Cmentarz znajduje się w północnej części miejscowości Błażkowa, jednak w ewidencji austriackiej a w związku z tym i w polskiej literaturze figuruje jako Skurowa, miejscowość znajdująca się 300 metrów na wschód od niego.
Cmentarz wojenny nr 40 w Bieździedzy - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 15 - Harklowa – cmentarz z I wojny światowej w miejscowości Harklowa (powiat jasielski, województwo podkarpackie). Zaprojektowany został przez Johanna Jägera. Spoczywa na nim łącznie 241 żołnierzy, wśród nich:
Cmentarz wojenny nr 6 w Krempnej - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 10 - Wola Cieklińska – cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča znajdujący się przy skrzyżowaniu dróg Gorlice-Żmigród i Jasło-Folusz w powiecie jasielskim, w gminie Nowy Żmigród.
Cmentarz wojenny nr 26 - Sławęcin – żołnierskie miejsce pochówku znajdujące się w miejscowości Sławęcin w powiecie jasielskim (województwo podkarpackie) na jednym ze wzgórz tworzących masyw góry Babis.
Cmentarz wojenny nr 30 - Święcany – cmentarz znajdujący się w Święcanach (powiat jasielski, województwo podkarpackie), w II okręgu cmentarnym. Projektowany był przez Johanna Jägera. Pochowani są na nim żołnierze polegli w czasie I wojny światowej, w łącznej liczbie 370:
Cmentarz wojenny nr 41 - był zaprojektowany przez Johanna Jägera, jednego z twórców cmentarzy tego typu na Podkarpaciu.
Cmentarz wojenny nr 23 – Jasło – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Johanna Jägera, znajdujący się w Jaśle, w województwie podkarpackim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.
Cmentarz wojenny nr 9 - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, w formie prostokąta otoczonego drewnianym płotem, znajdujący się w miejscowości Łysa Góra w gminie Nowy Żmigród. Jego powierzchnia wynosi 625 m2.

Strony