Powiat dębicki - Cmentarze

Strony

Cmentarz żydowski w Jodłowej – został założony w XIX wieku, przetrwał szczęśliwie okres II wojny światowej, ale uległ znacznej dewastacji w okresie PRL, kiedy to okoliczna ludność wykorzystywała nagrobki do prac budowlanych. Do naszych czasów zachowało się jedynie kilka stojących nagrobków.
Cmentarz wojenny nr 228 w Przeczycy – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, znajdujący się w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Brzostek, w Przeczycy.
Cmentarz wojenny nr 217 - Januszkowice – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Gustava Rossmanna i Michaela Matschenko von Glassnera, znajdujący się w gminie Brzostek we wsi Januszkowice.
Cmentarz wojenny nr 222 w Brzostku – cmentarz wojenny z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Gustava Rossmanna. Znajduje się przy ulicy Równie. W grobie masowym pochowano tu 46 żołnierzy austro-węgierskich.
Cmentarz wojenny nr 232 w Jodłowej – cmentarz wojenny z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 225 - Brzostek – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Gustava Rossmanna, znajdujący się w mieście Brzostek w gminie Brzostek.
Cmentarz wojenny nr 231 w Jodłowej – cmentarz wojenny z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 238 w Parkoszu – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Gustava Rossmanna. W centralnej części umieszczono betonowy pomnik z tablicą o treści (tłum.):"Dajcie wierność za wierność". Pochowano tu 19 żołnierzy austro-węgierskich.
Cmentarz wojenny nr 220 w Kleciu – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 223 - Brzostek – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Gustava Rossmanna, w formie pojedynczej mogiły zbiorowej znajdujący się w mieście Brzostek w gminie Brzostek.
Cmentarz wojenny nr 230 w Dęborzynie – cmentarz wojenny z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 218 w Bukowej – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 224 - Brzostek – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Gustava Rossmanna, w formie pojedynczej mogiły zbiorowej znajdujący się w mieście Brzostek w gminie Brzostek.
Cmentarz wojenny nr 239 w Łękach Dolnych - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 243 w Starej Jastrząbce - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Gustava Rossmanna. W centrum znajduje się betonowy postument z drewnianym krzyżem. Pochowano to dziewięciu żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich.
Cmentarz wojenny nr 242 w Zasowie - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 235 w Słotowej – austriacki cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Gustava Rossmanna. W centrum znajduje się betonowy pomnik ze stalowym krzyżem. Pochowano tu 44 żołnierzy austro-węgierskich oraz trzech żołnierzy rosyjskich.
Cmentarz żydowski w Brzostku – kirkut mieścił się na północ od miasta. Powstał zapewne w połowie XIX wieku. Ma powierzchnię 0,8 ha. Przed 1939 kirkut był ogrodzony drewnianym płotem, z bramą od strony południowej. Podczas okupacji na cmentarzu hitlerowcy dokonywali egzekucji Żydów brzosteckich.
Cmentarz wojenny nr 221 w Kleciach - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Gustava Rossmanna. Znajduje się nad Gogołówką. W zbiorowych grobach pochowano tu 31 żołnierzy austro-węgierskich. Tablica inskrypcyjna została uszkodzona.

Strony