Sanok

0

Sanok – (Królewskie Wolne Miasto Sanok; węg. Sánók, niem. Saanig, ukr. Сянік, łac. Sanocum, jidysz Sonik, heb. סנוק lub סאנוק) - miasto powiatowe położone w województwie podkarpackim, w dolinie Sanu, u podnóża Gór Słonnych.

Warto zobaczyć

Sanok, Zamkowa 2
Zamek Królewski w Sanoku – zamek sięgający swoją historią średniowiecza, obecnie będący siedzibą Muzeum Historycznego, znajdujący się przy ul. Zamkowej w Sanoku.
Ratusz w Sanoku – budynek magistratu miejskiego w Sanoku. Pierwotnie siedzibę ratusza stanowił budynek pod adresem Rynek 16. Oba obiekty położone są naprzeciw siebie na sanockim rynku.
Rynek w Sanoku – kwadratowy rynek w centrum Sanoka.
Ratusz w Sanoku – pierwotny budynek magistratu miejskiego w Sanoku. Stanowił siedzibę ratusza w Sanoku, który przeniesiono do budynku pod adresem Rynek 1. Oba obiekty położone są naprzeciw siebie na sanockim rynku.
Sanok, Rymanowska 1
Cmentarz Centralny w Sanoku – cmentarz komunalny w Sanoku złożony jest z kilku części. Jako pierwsza została założona obecna część „Matejki Stary”, w późniejszym czasie ustanowiono pobliską teren obecnie pod nazwą część „Rymanowski Stary”.
Sanok, Franciszkańska 7
Kościół i klasztor Franciszkanów w Sanoku − neoromański kościół i zespół klasztorny w Sanoku. Podlega franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Krakowie
Kościół z Bączala Dolnego – drewniany, zabytkowy kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa, wybudowany najpóźniej w 1667 roku w Bączalu Dolnym koło Jasła, od lat 70. XX wieku stoi w MBL w Sanoku.
Sanok, Romualda Traugutta 3
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce założone po drugiej wojnie światowej.
Sanok, pl. św. Michała
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku − neoromańska świątynia parafii rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku mieszcząca się przy placu św. Michała, potocznie zwana Farą.