Powiat bieszczadzki

0

Powiat bieszczadzki - powiat ziemski w województwie podkarpackim.

Warto zobaczyć

Bieszczadzki Park Narodowy – jeden z 23 polskich parków narodowych położony w Bieszczadach Zachodnich. Utworzony w 1973 r.
Ustrzyki Dolne, Jasień, Jasień 6
Parafia Matki Bożej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych-Jasieniu – parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Bożej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych, należąca do dekanatu Ustrzyki Dolne w archidiecezji przemyskiej. Erygowana w 1667. Jest najstarszą w mieście. Prowadzona przez księży michalitów.
Cerkiew Narodzenia NMP w Wojtkowej - drewniana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Wojtkowej.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Ustrzykach Dolnych - murowana świątynia greckokatolicka wzniesiona w Ustrzykach Dolnych.
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Równi – dawna greckokatolicka cerkiew w Równi. Od 1969 kościół rzymskokatolicki.
Cerkiew św. Paraskewy w Leszczowatem – drewniana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Leszczowatem. Zbudowana w 1922 w miejscu starszej, drewnianej cerkwi z 1771, została odnowiona w 1937. Należała do dekanatu leskiego.
Leszczowate – majątek ziemiański w województwie podkarpackim, powiat bieszczadzki, gmina Ustrzyki Dolne.
Cmentarz żydowski w Ustrzykach Dolnych – kirkut społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś Ustrzyki Dolne i okoliczne miejscowości oraz podlegającej ustrzyckiemu kahałowi. Powstał przypuszczalnie w XVIII wieku. Znajduje się w południowej części miasta.
Cerkiew św. Mikołaja w Polanie – drewniana, była cerkiew greckokatolicka w Polanie. Datowana na rok 1790. Obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego.