Powiat ropczycko-sędziszowski

0

Powiat ropczycko-sędziszowski - powiat ziemski w województwie podkarpackim.

Warto zobaczyć

Ratusz w Sędziszowie Małopolskim – budowla została zbudowana w XVII wieku. W XIX wieku. została przekształcona. Jest to budowla dwukondygnacyjna, podpiwniczona, wzniesiona na planie prostokąta. Położony jest pośrodku czworokątnego rynku.
Szwajcaria Ropczycka – rezerwat przyrody położony na terenie miasta Ropczyce w województwie podkarpackim. Jest to wąwóz lessowy, o stromych 10-metrowych zboczach, gęsto porośnięty drzewami. numer według rejestru wojewódzkiego: 69 powierzchnia według aktu powołującego: 2,59 ha
Ropczyce, Juliusza Słowackiego 1
Parafia Przemienienia Pańskiego w Ropczycach - parafia znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie ropczyckim. Erygowana w 1364. Mieści się przy ulicy Słowackiego. Kościół parafialny murowany, zbudowany XIV w. konsekrowany 28.06.1892 r. Kościół filialny pw.
Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sędziszowie Małopolskim – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Sędziszów Małopolski.
Cmentarz żydowski w Sędziszowie Małopolskim – kirkut mieści się przy ul. Szkarpowej. Został założony w XVII wieku. Ma powierzchnię 0,9 ha. Ostatni pogrzeb miał miejsce w 1943. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali nekropolię. 24 lipca 1942 zamordowali na nim 680 Żydów.
Kaplica bł. Karoliny Kózki w Brzezówce – kaplica rzymskokatolicka we wsi Brzezówka w powiecie ropczycko-sędziszowskim.