Powiat sulęciński - Przyroda

Strony

Buszno (niem. Gross Bechen See) - jezioro w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin. Powierzchnia jeziora to 58,7 ha. Jezioro znajduje się na terenie wędrzyńskiego poligonu wojskowego i jest w dyspozycji MON. Do 1990r.
Męcko (Męcko Duże, Jezioro Męckie) - jezioro w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin. Powierzchnia jeziora to 41,8 ha. Męcko znajduje się na terenie wędrzyńskiego poligonu wojskowego i jest w dyspozycji MON.
Krajnik – jezioro w zachodniej Polsce w województwie lubuskim, najmniejsze z grupy jezior lubniewickich. Akwen ma kształt owalny i regularny, brzegi wysokie, częściowo zalesione. Jezioro przylega od zachodu do Lubniewic, jego wody mieszczą się w III klasie czystości.
Ostrowicko (niem. Werder See, Wyspa, Jezioro z Wyspą, Ostrowicko Duże, Jezioro Głuche, Jezioro Wielkie) – jezioro w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin, na północny zachód od jezior Długie i Trzcinno. Powierzchnia jeziora to 45,8 ha.
Jezioro Miechowskie - położona w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Lubniewice - ok. 2 km na północ od miejscowości Jarnatów.
Karsienko - jezioro w Puszczy Rzepińskiej, w Polsce, położone w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w Gminie Torzym.
Jezioro Wilcze - jezioro w Puszczy Rzepińskiej, w Polsce, położone w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w Gminie Torzym.
Buszenko (niem. Kleiner Bechen See) - jezioro w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin.
Lubniewsko (Nakońskie) – jezioro położone na północny wschód od Sulęcina w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Lubniewice. Jest największym z trzech jezior grupy lubniewickiej.
Sandacznik - jezioro w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin, na północny wschód od Jeziora Recze. Na północy jezioro połączone jest krótkim kanałem z niewielkim Jeziorem Piżmaczym Powierzchnia jeziora to 14,0 ha.
Gorajec – wzniesienie o wysokości 209,2 m n.p.m. na Pojezierzu Łagowskim, położone w woj. lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin, w północnej części Łagowskiego Parku Krajobrazowego, w niedalekiej odległości na zachód od jeziora Buszenko.
Buczyna Łagowska – rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, na terenie gminy Sulęcin. dokument powołujący – M.P. Nr 50/68, poz.347. położenie – nadleśnictwo Świebodzin, obręb ewidencyjny Wielowieś.
Dolina Ilanki – największy torfowiskowo-leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim. Jest największą w Polsce znaną ostoją zagrożonego gatunku situ tępokwiatowego.
Jezioro Ostrowskie - jezioro polodowcowe należące do zasięgu Pojezierza Lubuskiego, położone jest w Ostrowiu, niedaleko Sulęcina. Głębokość jeziora wynosi 6 m, a powierzchnia ok. 700m². Zasilane jest poprzez rzekę Postomię.
Lubiąż (Jezioro Lubniewickie) – jezioro na wschodnich obrzeżach miasta Lubniewice w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim w gminie Lubniewice. Jest jednym z trzech jezior grupy lubniewickiej.
Janie im. Włodzimierza Korsaka - rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Lubniewice. Celem ochrony jest zachowanie zarastającego jeziora z charakterystyczną roślinnością wodną i bagienną, będącego ostoją licznych gatunków ptaków wodnych.
Pniewy – jezioro w woj. lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Torzym, leżące na terenie Równiny Torzymskiej.
Bukowiec – najwyższe wzgórze Pojezierza Łagowskiego o wysokości 225,4 m n.p.m., położone w woj. lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin, w północnej części Łagowskiego Parku Krajobrazowego.
Piżmacze - jezioro w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin. Od południowego zachodu jezioro połączone jest krótkim kanałem z Jeziorem Sandacznik. Powierzchnia jeziora to 2,2 ha. Jezioro znajduje się na terenie wędrzyńskiego poligonu wojskowego i jest w dyspozycji MON.

Strony