Głuchołazy

0

Głuchołazy (dawniej Kozia Szyja, niem. Bad Ziegenhals, czes. Hlucholazy) - miasto w woj. opolskim, w powiecie nyskim, położone nad rzeką Białą Głuchołaską.

Warto zobaczyć

Rezerwat przyrody Las Bukowy – w gminie Głuchołazy, w powiecie nyskim, w województwie opolskim. Obejmuje stary drzewostan bukowy na północnych stokach Góry Chrobrego posiadający wysokie walory przyrodniczych i krajobrazowe. Został powołany w 1999 roku (Dz. Urz. Woj. Op., 1999, Nr 14, Poz. 38).
Rezerwat przyrody Nad Białką – w gminie Głuchołazy, w powiecie nyskim, w województwie opolskim. Został powołany w 1999 roku (Dz. Urz. Woj. Op., 1999, Nr 14, Poz. 40). Obejmuje przełom rzeki Białej Głuchołaskiej zawierający ślady po eksploatacji złota w XII i XIII wieku, oraz las świerkowo-bukowy.
Parafia św. Wawrzyńca w Głuchołazach jest rzymskokatolicką parafią dekanatu Głuchołazy. Parafia została założona w 1285. Jej obecnym proboszczem jest ks. Edward Cichoń. Kościół parafialny, dwuwieżowy, wybudowany w 1729 w stylu barokowym, z wczesnogotyckim portalem. Mieści się przy ulicy Kościelnej.