Prudnik

0

Prudnik (niem. Neustadt in Oberschlesien, Polnisch Neustadt, cz. Prudník, łac. Neostadium) - miasto w woj. opolskim, siedziba powiatu prudnickiego, położone nad rzeką Prudnik.

Warto zobaczyć

Sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie – zespół klasztorny wraz z kościołem pod wezwaniem św. Józefa. Klasztorny kościół w 1996 został podniesiony do godności sanktuarium w związku z internowaniem w klasztorze kardynała, prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1954–55.
Ratusz w Prudniku - zabytkowy ratusz miejski pochodzący z 1782, reprezentujący styl mieszany barokowo-klasycystyczny. Mieści się pośrodku Rynku.
Prudnik, Piastowska 10
Kościół Świętych Piotra i Pawła − jednonawowy, barokowy kościół znajdujący się na ul. Piastowskiej w Prudniku. Opiekę nad nim i nad sąsiadującym klasztorem sprawują bonifratrzy. Oprócz kościoła pw. św.
Prudnik, Plac Farny 2
Kościół św. Michała Archanioła w Prudniku – świątynia zbudowana w latach 1730-1738 w stylu barokowym, według projektu Jana Innocentego Töppera. Pierwowzorem dla niej był kościół pw. św. Mikołaja na Małej Stranie w Pradze.
Prudnik, Klasztorna
Synagoga w Prudniku – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Prudniku, na rogu dzisiejszych ulic Klasztornej i Kościuszki.
Prudnik, Bolesława Chrobrego 5
Muzeum Ziemi Prudnickiej – muzeum regionalne w Prudniku zawierające zbiory z dziedziny archeologii, etnografii i historii południowej części obecnego województwa opolskiego. W 2010 r. muzeum rozszerza działalność poprzez uruchomienie nowego obiektu przy ul.