Zamek w Bardzie

0

Zamek w Bardzie – nieistniejący już zamek położony na stoku Góry Kalwarii wzniesiony w końcu XIII wieku.

W 1301 roku Bolko I Surowy sprzedał go rycerzowi z Dzbanowa. Zniszczony prawdopodobnie w czasie wojen husyckich około roku 1425, niewykluczone jednak, iż brał także udział w konflikcie z 1467 roku pomiędzy Czechami a Wrocławiem.

Składał się z dwóch części: wyżej położonego murowanego zamku właściwego o zarysie owalu i oddalonego o 30 m, pozbawionego budowli murowanych podzamcza, o rzucie zbliżonym do trójkąta. Murowana część założenia miała pow. ok. 500 m². Otoczona była częściowo zachowanym murem obwodowym o szerokości 2,2 m. W odcinku południowo-wschodnim obwodu znajdowała się furta o szerokości 1.9 m; w pobliżu furty zlokalizowana była wolno stojąca cylindryczna wieża o średnicy 10 m. Wzdłuż odcinka północnego i zachodniego muru obwodowego znajdował się ciąg zabudowań.

W trakcie prowadzonych badań archeologicznych na terenie zamku wydobyto około 31 000 fragmentów, m.in. gwoździe, groty bełtów, sprzączki, klamerki, noże, sierpy, kłódki, ostrogi, brązową plakietkę z mitrą książęcą zwieńczoną koroną i gwiazdą oraz skarb monet srebrnych z czasów Jana I Luksemburskiego.

Zamek w Bardzie - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.