Powiat nyski - Kościoły

Strony

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie – kościół filialny parafii św. Jakuba, dawniej jezuicki, stanowiący pierwszą budowlę sakralną tego zakonu na Śląsku.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nysie – rzymskokatolicka świątynia, uznawana za najpiękniejszy przykład nyskiego baroku. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie (pol.). 30 września 2014. . ↑ Nysa: kościół św. Piotra i Pawła
Nysa, Śródmieście, Plac Katedralny
Bazylika pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy w Nysie jest największym obiektem sakralnym w mieście i cennym zabytkiem.
Nysa, Radoszyn, Bartosza Głowackiego 12
Kościół św. Dominika w Nysie – świątynia rzymskokatolicka wchodząca w skład podominikańskiego zespołu klasztornego, stanowiąca obecnie kościół główny parafii św. Dominika. Jeden z najcenniejszych zabytków Nysy, reprezentujący śląską barokową architekturę sakralną.
Parafia św. Andrzeja Apostoła w Wójcicach – rzymskokatolicka parafia położona w metropolii katowickiej, diecezji opolskiej, w dekanacie otmuchowskim.
Nysa, Radoszyn, Mieczysława I
Kościół Jerozolimski pod wezwaniem Świętego Krzyża w Nysie - wybudowany na pamiątkę męki Zbawiciela, aktualnie pełni funkcję kościoła filialnego parafii św. Dominika, aczkolwiek nabożeństwa odbywają się w nim dość rzadko.
Kościół pielgrzymkowy pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej na Szwedzkiej Górce Pielgrzymkowy kościół filialny na Szwedzkiej Górce, w pobliżu Przydroża Małego, należący do parafii pod wezwaniem św. Floriana w Przydrożu Małym, w Dekanacie Biała, w Diecezji opolskiej.
Nysa, Śródmieście, Daniela Chodowieckiego 2
Kościół ewangelicki w Nysie – dawny rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem świętej Barbary, przekazany protestantom w XIX wieku. Znajduje się w Nysie na ulicy Daniela Chodowieckiego 2.
Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Przydrożu Wielkim Kościół filialny w Przydrożu Wielkim, należący do utworzonej w 1989 roku, parafii pod wezwaniem św. Floriana w Przydrożu Małym, w Dekanacie Biała, w Diecezji opolskiej.
Nysa, Podzamcze, Franciszkańska
Kościół pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej w Nysie – zabytkowa świątynia rzymskokatolicka, wchodząca w skład franciszkańskiego zespołu klasztornego, obecnie kościół główny parafii zakonnej.
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nysie – niewielki kościół filialny parafii św. Jakuba, dawniej należący do jezuitów. Kościół położony jest w Nysie przy ulicy Celnej nieopodal skrzyżowania z ulicą Moniuszki.
Nysa, Górna Wieś, Marii Rodziewiczówny 3
Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Nysie – świątynia rzymskokatolicka wchodząca w skład zespołu klasztornego werbistów, obecnie kościół parafialny.
Parafia Św. Jana Ewangelisty w Białej Nyskiej – rzymskokatolicka parafia położona w metropolii katowickiej, diecezji opolskiej, w dekanacie nyskim.
Kościół Świętej Trójcy stoi na niewielkim wzgórzu, w północnej części Korfantowa - miasteczka leżącego w powiecie nyskim, na Opolszczyźnie. Data powstania kościoła nie jest znana. Na podstawie wyglądu portalu wejścia głównego można jednak przyjąć, że został wzniesiony pod koniec XIII w.
Nysa, Rochów, Aleja Wojska Polskiego
Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Nysie (niem. "Maria Hilf"', pol.
Nysa, Podzamcze, Aleja Wojska Polskiego
Kościół cmentarny pod wezwaniem św. Rocha i św. Sebastiana w Nysie – świątynia rzymskokatolicka znajdująca się przy Alei Wojska Polskiego, kościół filialny parafii św. Elżbiety w Nysie. Obecnie nie sprawuje się w nim kultu religijnego.
Nysa, Zawodzie, Bramy Grodkowskiej
Kościół św. Franciszka z Asyżu w Nysie – znajdujący się w dzielnicy Zawodzie (dawniej: Morawskie Przedmieście – niem. Mährengasse), przy ulicy Bramy Grodkowskiej zabytkowy kościół rzymskokatolicki. Stanowi część pokapucyńskiego zespołu klasztornego.
Nysa, Średnia Wieś, Księdza Piotra Ściegiennego
Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja w Nysie – wzniesiony w XVIII wieku, zabytkowy kościół parafialny, a w przeszłości także kolegiacki.
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pakosławicach - rzymskokatolicka parafia dekanatu Skoroszyce diecezji opolskiej. Parafia została utworzona w XIII wieku.

Strony